Нотр Дам ще отвори врати отново пет години след пожара

Пет години и половина след опустошителния пожар през 2019 г. готическото бижу на Париж е спасено, ремонтирано и обновено.

На 29 ноември светът ще може да разгледа за първи път новата Нотр Дам, тъй като френският президент Еманюел Макрон организира телевизионна обиколка по повод предстоящото откриване на катедралата.

Пет години и половина след опустошителния пожар през 2019 г. готическото бижу на Париж е спасено, ремонтирано и обновено. То обещава на посетителите да им предложи спираща дъха визуална наслада, съобщи Би Би Си.

Президентът, придружаван от съпругата си Брижит и архиепископа на Париж Лоран Улрих, поставя началото на програма от церемонии. Тяхната кулминация ще бъде официалното „влизане“ в катедралата на 7 декември и първата католическа меса на следващия ден.

Първо, ще бъдат показани най-интересните моменти от обновяването на сградата на стойност 700 млн. евро, включително масивните греди на покрива, които заместват средновековната конструкция, унищожена от пожара. След това Макрон ще произнесе благодарствена реч пред около 1300 души.

Обновеният интериор на Нотр Дам е пазен в строга тайна. През годините са публикувани само няколко снимки, които показват напредъка на ремонтните дейности.

Но хората, които са били вътре наскоро, твъдят, че преживяването е вдъхновяващо, а катедралата е издигната с нова яснота и яркост, които рязко контрастират с проникващия преди мрак.

„Думата, която най-добре ще опише този ден, е „великолепие“. Хората ще открият великолепието на дялания камък, (който) е с безупречна белота, каквато не е виждана в катедралата може би от векове“, каза вътрешен човек от Елисейския дворец, тясно свързан с реставрацията.

Вечерта на 15 април 2019 г. наблюдатели по целия свят наблюдаваха в ужас на живо как оранжеви пламъци се разпространяват в покрива на катедралата и след това в разгара на пожара – как кулата от XIX век се срутва на земята.

Катедралата, чиято структура предизвикваше безпокойство още преди пожара, по това време е в процес на външен ремонт. Сред версиите за причината за пожара са цигара, оставена от работник, или електрическа повреда.

Около 600 пожарникари се борят с пламъците в продължение на 15 часа.

В един момент се появили опасения, че осемте камбани в северната кула са застрашени от падане. Това би довело до срутване на самата кула и вероятно на голяма част от стените на катедралата.

В крайна сметка постройката е спасена.

Разрушени са шпилът, дървените греди на покрива (известни като „гора“) и каменният свод над центъра на трансепта и част от наоса.

Имало е и много щети от падащи дървени и каменни елементи, както и от водата от файтоните.

За щастие спасеното е много повече – включително всички витражи, повечето статуи и произведения на изкуството, както и свещената реликва, известна като Короната от тръни. Органът, вторият по големина във Франция, е силно засегнат от праха и дима, но може да бъде поправен. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон