Вучич: Аз съм кошмарът на Курти, той е виновен за всичко

"Има двама души, от които Курти се страхува. Единият от тях по случайност съм аз, а другият е човекът, когото виждат зад всяко дърво и зад всяка къща. Когато започнат някакво действие на Север, краката и ръцете на слугите на Курти треперят, защото зад всичко виждат Милан Радойчич".


Това заяви сръбският президент Александър Вучич пред сръбската телевизия „happy“, като нападна косовският премиер, санкциите на САЩ и ЕС срещу приближени до режима в Белград, както и официалните лица, които наскоро призоваха за по-твърд подход срещу Сърбия.

Според Вучич не може да става дума за сътрудничество между заместник-председателя на Сръбската листа Радойчич и премиера на Косово. "Радойчич не е нито цветарка, нито академик", каза сръбският президент, като определи косовският премиер Албин Курти за „ирационален човек“.

"Той не иска мир и житейската му мечта е да прогони сърбите и да обедини Косово и Албания. Няма военна биография, а иска да бъде новият Енвер Ходжа и да приведе в действие наследството на Адем Демачи", коментира Вучич, визирайки косовския министър-председател.

БГНЕС припомня, че Милан Радойчич, заместник-председател на подкрепяната от сръбския президент Александър Вучич партия Сръбска листа, който е в "черния списък" на САЩ, е един от символите на връзката между политиката и престъпността, свързана с Белград.

Според властите в Прищина Радойчич е „мултимилионер, който кара насила бедните си работници да протестират“.

По отношение на санкциите и.r ограничителните мерки, които международната общност предприе в Западните Балкани - по-конкретно срещу близки до Белград фигури, Вучич заяви, че е наясно с обвиненията срещу Милан Радойчич, Александър Вулин, Желка Цвиянович и политическата върхушка на Република Сръбска, след което настоя, че „санкции трябва да бъдат приложени и срещу Албин Курти“.

"Той е единственият, който е виновен за всичко, което се случи в Косово. Само сърби са били ранени, само сърби са били преследвани и само сърби са били санкционирани. А в Босна и Херцеговина виновни са само сърбите и тяхното ръководство. Смятате ли, че това е реалистично и възможно?", каза сръбският президент в защита на своя съратник, санкционирания от САЩ Милорад Додик, като допълни, че „няма доказателства за налагането на санкции от САЩ срещу Александър Вулин“.

Последният, като ръководител на Агенцията за сигурност и информация (БИА), беше обвинен от САЩ в корупционни сделки, които поддържат собствени политически програми и лични интереси за сметка на мира и стабилността на Западните Балкани.

„Тези корупционни сделки улесняват руските злонамерени дейности в Сърбия и региона“, се казва в мотивите на американското финансово министерство.

„Призивът за по-строг подход към Белград“

Коментирайки писмото на парламентаристите от 16 държави до европейските и американските лидери, в което се иска по-строга политика по отношение на Сърбия, Вучич каза, че е направил „толкова много за Сърбия, че онези, които не мислят доброто на страната, го виждат само като проблем“.

"Знам какво искат за Сърбия Боб Менендес, Алиша Киърнс и Михаел Рот. Ако ги попитате, те ще кажат - ние искаме модерна Сърбия, а това би била Сърбия, която ще заяви, че „Република Сръбска“ е геноцидно творение и че това са двете най-уродливи думи, които съществуват в речника на която и да е нация. Сърбия, която ще каже, че Косово е албанско и сръбското национално малцинство трябва да получи определени права, но Сърбия няма нищо общо с Косово...", добави той.


Вучич подчерта, че не е очаквал „нищо по-различно“ от гореспоменатите официални лица защото, „те са защитници на независимо Косово“.

„Ако ги попитате, те ще пожелаят не само сръбски санкции срещу Русия, но и да изпратим доброволчески отряди да се бият срещу руснаците. За тях би било идеално, ако Сърбия беше икономически слаба“, добави той.

„Отношенията с Украйна“

Докато защитава проруските позиции на Балканите и напада своите критици от Запада, сръбският президент определи Украйна като "приятел" на Сърбия и добави, че не вижда "никакъв проблем" в отношенията между двете страни.

Вучич смята, че Киев няма да промени позицията си относно признаването на независимостта на Косово, въпреки изявленията на някои украински политици за готовността на страната да предприеме тази стъпка.

„Не вярвам, че Зеленски ще направи това. „Каквото и решение да вземат, те ще унищожат всичките си принципи, на които се основава позицията им“, каза Вучич.

БГНЕС припомня, че в началото на август Олександър Мережко, председател на Комисията по външна политика в украинския парламент, заяви, че във Върховната рада на Украйна има народни представители, които подкрепят признаването на косовската независимост и направи предложение за откриване на бюро за връзка с Прищина.

Коментирайки войната в Украйна, Вучич посочи, че дори "с цялата сила на Запада" Украйна няма да може да победи Русия на бойното поле.

„Не съм сигурен какво може да направи Русия на бойното поле и не съм сигурен какво може да свърши и политически. Ето защо е най-добре да сключим примирие възможно най-скоро“, каза той.

Междувременно сръбският президент предизвика сатирични коментари в социалните мрежи, след като сравни изграждането на високоскоростна железопътна линия в Белград с изграждането на Айфеловата кула.

Вучич направи вметка и към построяването на железопътни линии в Сърбия по време на управлението на Крал Милан I Обренович (1982-89 г.)

Последният претърпява колосално поражение в Сръбско-българската война, известна като войната, в която „капитаните побеждават генералите“. Сърбия напада през ноември 1885 г., тъй като е несъгласна с акта на съединение между Княжество България и Източна Румелия от 6 септември същата година. /БГНЕС