Пръстенът-убиец от Калиакра може да бъде видян в Каварна

Във фоайето на община Каварна бе открита изложба посветена на 20-та годишнина от възстановяването на археологическите разкопки на нос Калиакра, под научното ръководство на доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей.

Богатата на ценни находки изложба проследява двадесетгодишните проучвания на крепостта Калиакра от подновяването им през 2004 г. до настоящия археологически сезон. Под ръководството на доц. Петрунова са изследвани 10 сектора от предградието и вътрешния град и са открити 2800 артефакти. Изследователската й дейност на територията на община Каварна нос Калиакра започва през 1989 год. като член на екипа за археологически проучвания на нос Чиракман и постепенно прераства като научен ръководител на археологическото проучване на Крепостта, където продължава да работи и до днес.

Жителите и гостите на община Каварна могат да видят в изложбата емблематичните открития на нос Калиакра под ръководството на доц. д-р Бони Петрунова: Пръстенът-убиец от Калиакра, спечелил първо място в кампанията „Чудесата на България“, категория „Открития“ за 2014 година; великолепната Нефритена катарама, открита през 2017 г.; уникалната Татарска плячка, открита през 2018 г. - богато съкровище от златни и сребърни предмети, поставени в гърне, под пода на татарска къща; Пръстенът на Георги - разкошен златен пръстен, който вдигна още малко завесата над историята на една от българските столици - Калиакра, открито в царския некропол в града на деспот Добротица през 2019 г.

Изложбата може да бъде разгледана във фоайето на община Каварна до месец ноември 2023 г. /БГНЕС