Денков: Имаме споразумение с протестиращите

Имаме крайно споразумение, което бе подписано с миньорите и енергетиците. Това е началото на доста по-подробно обсъждане.

Подписите стоят под 7 точки, първите 2 са по-експертни. Първите две ще бъдат внесени утре в НС, и ще бъдат гласувани като решения на НС, за да е ясно, че ангажиментът е не само на правителството, но и на партиите, които подкрепят това правителство.

Това съобщи премиерът Николай Денков след продължилата близо 7 часа среща с представители на протестиращите енергетици и миньори, предаде репортер на БГНЕС.

Разбира се, ще се радвам да се присъединят и други в НС, това е тяхно решение.

Първите две точки по същество означават, че държавата няма да затваря административно никакви централи на въглища, като електрически централи. Тези централи - независимо дали са държавни или частни, имат свободата да работят свободно, и пазарът ще реши кои ще останат. Но наред с това имаме нужда от базови мощности, за да е стабилна енергийната система така че да няма проблеми с електричеството в България.

Никой, нито правителството, нито която и да е от партиите, не може да рискува такова нещо. Така че първите две точки означават, че системата ще работи стабилно, допълни премиерът. Ще имаме базови мощности, колкото е необходимо, за да може да работи енергийната система, каза още премиерът.

И шестте искания на протестиращите са на практика удовлетворени. Успяхме да стигнем до консенсус, допълни Теменужка Петкова от ГЕРБ-СДС.

И шестте искания на протестиращите са на практика удовлетворени. Успяхме да стигнем до консенсус, допълни Теменужка Петкова от ГЕРБ-СДС. От своя страна Десислава Атанасова уточни, че в "некоалицията" са сериозни партньори, защото в трудни моменти могат да разчитат един на друг.

Повече от 7 часа властта, миньорите и енергетиците работиха върху документ, който да отрази по колко от шестте точки, поставени като условия от протестиращите, има съгласие, и да определят в какви срокове те да бъдат изпълнени.

Десислава Атанасова коментира, че преговорите между МС и ЕК за предоговаряне на териториалните планове тепърва започва. По темите за службите Атанасова подчерта, че реформи в службите се правят с детайлен анализ и сериозни законодателни промени. „Ако само ще сменим назначаването или избирането от НС и от МС или президентът за нас не е реформа, на този етап няма да ги подкрепим", поясни председателят на ПГ на ГЕРБ – СДС.

Делян Пеевски от ДПС коментира, че е доволен, и че проблемите са решени. „Всичко беше успешно за нас, надяваме се хората да са доволни, смятам, че протестите ще спрат", каза Пеевски.

Кирил Петков, съпредседател на ПП, също изрази доволство от преговорите с енергетиците и миньорите. „Териториалният план, входиран в ЕК, има 3 месеца, в който да се допълва и моделира. Не се изпуснаха големите средства с внасянето му на 30 – ти септември, отвори се диалогът и той ще продължи да се надгражда", заяви Кирил Петков. Относно реформите в службите съпредседателят на ПП подчерта, че Шенген е огромен приоритет, така че ПП – ДБ ще настояват за реформите в службите, защото това е част от бъдещото ни членство в Шенген./БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон