Арменската общност в България: Спрете етническата чистка в Арцах

Арменската общност в столицата се събра пред сградата на Представителството на Европейската комисия в България, за да изрази подкрепата си към арменците от Нагорни Карабах и призовават да бъде спряно етническото прочистване в Арцах, предаде репортер на БГНЕС.

Протестните плакати на демонстрантите гласят "Terrorist of the Year", "Murder Ilham Aliyev – dictator, aggressor, deserter, murderer, terrorist, casino player", "Stop Azerbaijan propaganda".

Протестиращите са категорични, че азербайджанската политика е фашистка и скандират "Алиев е терорист".

Проф. Вили Лилков каза пред БГНЕС, че подкрепя арменския народ, и то не от днес. "Години наред се борихме като общински съветници Столичният общински съвет да признае официално с решение геноцида над арменския народ и като народен представител съм гласувал решение на Народното събрание, с което България призна арменския геноцид и се обяви в защита на арменците", заяви той.

Проф. Лилков посочи, че арменската общност в България е една много добре интегрирана общност. "И тези хора, след като са прокудени от домовете си, са намерили много добър прием в България. И днес България трябва да протегна ръка към тях и трябва да им окаже помощ по всички линии, затова съм тук, заедно с моите колеги от "Синя София" – да подкрепим арменците, защото това, което се случва с този народ столетия наред – гонения, мъки, убийства, интерниране, те не го заслужават", категоричен е той и добави, че арменците са една общност, която е дала много на България и страната ни й дължи най-малкото подкрепа.

Проф. Лилков подчерта, че това, което се случва срещу арменците е чудовищно. "Аз не го пожелавам на никой народ и именно затова България трябва да предприеме съответните политически действия, за да покаже на световната общественост, че като държава стои зад арменците и ги подкрепя в правото им на самоопределение и в правата им на спокоен живот", каза още той и посочи, че трябва и материална подкрепа, трябва персонално арменците да бъдат поканени да дойдат в България, както украинците в момента, които са в беда.

Сърпухи Каприелян сподели, че е активна в арменската общност в Пловдив. „Днес сме дошли специално тук, за да поставим следните искания, които са свързани пряко с сега с т.нар. специална операция на Азербайджан срещу Република Арцах, която доведе до изселването на повече от 100 хил. бежанци. По-конкретно, Азербайджан блокира Арцах незаконно, затова има и официално решение на Международния съд в Хага, което никога не беше изпълнено. Той блокира Лачинския коридор и остави в пълна изолация повече от 120 хил. души. В този период ние многократно сме протестирали и сме извисявали нашия глас, но той остана нечут до преди няколко дни, когато с тази специална операция на практика Азербайджан унищожи напълно тази република“, разказа тя.

Жената, както и всички хора от арменската общност в България, които се събраха пред сградата на Представителството на ЕК у нас, искат санкции за Азербайджан. „След това искаме гарантиране правата на арцахци и на Арцахската република като такава, правото ѝ на съществуване, отварянето напълно на Лачинския коридор, наказание за военнопрестъпниците. И не на последно място освобождаване на официалните лица на Арцахската република, които в момента са задържани в Баку – това е и външният министър на Арцах, това е и омбудсманът на Арцах, това е един от най-големите благодетели на държавата – Рупен Вартанян, който беше за кратко министър-председател на държавата“, каза още Каприелян и заяви, че искат европейската общественост на срещата в Гранада, Испания, да вземе конкретно отношение, а не просто някакви мними декларации, които реално до нищо не водят.

Конкретно към българската държава исканията са страната ни като член на Европейския съюз, при това напълно пълноправен, да подкрепи и защити правата на арцахци и на арменци. „От друга страна, въпреки потока на азерски газ към Европа и към България, много ясно да застане на страната на арцахци, защото ако това беше конфликт, в която и да е друга точка на света, той досега щеше не просто да бъде осъден, но щяха да се вземат много конкретни мерки, затова осъдителните декларации да стигнат до някакъв резултат. На нас голи приказки не ни трябват. Ние сме благодарни, че преди 100 г. българската държава ни приюти, и то в големи количества влязоха бежанци, и до днес ние работим и сме част от българското общество, с голяма любов и благодарност. Очакваме, че българската държава няма да се заслепи от парите, които влизат през Азербайджан било за политическо лобиране, било за нещо друго“, призова Каприелян и изрази надежда, че българските институции ще погледнат правилно на този съдбовен исторически момент не просто за арменците, а за човечността по света. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон