"Срещата, която инициираме с партиите в Народното събрание без ГЕРБ и “ДПС - Ново начало” ще бъде многостранна, за да кажем едновременно всички какво искаме. Мнозинството трябва да е анти-ГЕРБ и анти-Пеевски. Изпратили сме покана към другите политически сили за изграждане на обща стратегия за сряда. Всеки разговор за председател на парламента минава през подкрепа. Без разговор с нас ние такава подкрепа няма да дадем. Когато се подкрепя определен кандидат трябва да е ясно какво следва. Поради тази причина се въздържахме да подкрепим Силви Кирилов. Подкрепа се дава, не когато се иска ултимативно. Не искаме да се окаже, че подкрепяме нещо, за което нашите избиратели да ни критикуват." Това обяви народният представител от ПГ на “БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА” доц. Наталия Киселова в ефира на NOVA News.
Според нея изявлението на ГЕРБ, с което хипотетично предлагат Атанас Атанасов от ДБ за председател на НС е закъсняло. "ГЕРБ си правят сметка, че може и да има мнозинство без тях и “ДПС- Ново начало”. Те не дадоха шанс този парламент да заработи. Вече има настроение сред другите партии за нови избори. Бойко Борисов е неприемлив за БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА като кандидат за премиер още от 2020, когато хората излязоха масово на протести срещу него. Борисов прави провокации да види докъде другите партии може да бъдат притискани. Неговото политическо говорене е през медиите", коментира преподавателят по конституционно право.
Киселова каза за пореден път, че с ГЕРБ са обсъждани въпроси с бюджета, социалните разходи и отлагане на либерализацията на пазара на електроенергията за бита и по други въпроси за бюджета също са разменени мнения. "Трябва да е ясно обаче, че не може да бъде подкрепено правителство на ГЕРБ, както и мнозинство, в което влиза “ДПС - Ново начало", категорична бе тя.
Киселова изрази и позицията на левицата, че еврото не трябва да се приема докато доходите на българските граждани не достигнат необходимото ниво.
Попитана дали според експертното и мнение дали подписка за президентска република би била конституционна, тя отговори, че не би била, защото формата на управление на държавата се решава не на референдум, а от Велико народно събрание. І БГНЕС