Наистина ли мъжете се нуждаят от повече калории от жените?

Мъжете са склонни да изгарят повече енергия в покой, но и други фактори имат значение.

Вярно ли е, че мъжете трябва да консумират повече калории от жените? „Като цяло, да“, заяви Бетан Краус, диетолог по спортно хранене от Университета Лафбъро, но това не е правило, валидно за всички. Хората изгарят калории, за да захранват всичко – от движението до съня. За общото възрастно население на възраст от 19 до 64 години, препоръките за дневните енергийни нужди са около 2000 калории за жените и 2500 за мъжете (нуждите са много различни при децата и юношите и са склонни да намаляват с възрастта: те намаляват между 65 и 74 години и падат отново след 75 години). Но средните стойности крият много вариации.

Една от основните причини, поради които мъжете обикновено се нуждаят от повече калории, е, че те обикновено имат по-висок метаболизъм в покой (или базален метаболизъм), което означава, че изгарят повече енергия в покой. Това до голяма степен се обяснява с разликите в състава на тялото – средно мъжете имат повече чиста мускулна маса, докато жените са склонни да имат по-висок процент телесни мазнини – а мускулите изгарят повече калории от мазнините, съобщи в. „Гардиън“.

Тези разлики в мускулната маса не се дължат на това, което ядем или как тренираме, а на хормоните. Тестостеронът, който е в по-високи нива при мъжете, стимулира мускулния растеж. Това означава, че дори ако сравните мъж и жена с еднаква височина, възраст и тегло, които имат еднаква тренировъчна програма, калорийните им нужди все пак могат да се различават. Но, според Кроус, има индивидуални различия.

Вземете за пример мускулеста жена и по-средностатистически мъж. „Тази жена вероятно се нуждае от повече калории от мъжа в покой, а може да се предположи, че жената вероятно прави повече упражнения, което също ще увеличи нейните калорийни нужди“, обясни диетологът. Дългосрочното спазване на диета може да усложни още повече картината. Дългите периоди на строго ограничаване на калориите могат да намалят базовите енергийни нужди на човек, като по този начин намаляват „метаболитния диск“ на тялото. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон