Надежда Йорданова: Парламентът може да започне работа по измененията в Закона за съдебната власт

Депутатът съобщи, че преговорите за правителство продължават и по празниците

Избирането на съставите на комисиите по бюджет и финанси и по конституционни въпроси прави възможно парламентът да започне да работи по основни приоритетни въпроси, включително и измененията в Закона за съдебната власт. ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ постигнаха компромис двете най-важни постоянни комисии да бъдат сформирани без избор на председател, за да не се бави работата по същество. 

Това заяви Надежда Йорданова от ПП-ДБ, предаде репортер на БГНЕС.

Независимо, че коледната ваканция на народните избраници е до 5 януари, включително, Йорданова заяви, че са във срок за приемане на измененията в Закона за съдебната власт.

Очакваме председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова да придвижи максимално бързо този процес, каза още Надежда Йорданова.  

След като беше отхвърлено нашето предложение парламентът да се върне на работа на 2 януари 2025 г., за да не остане в сила правилото по Правилник – да се върнем на работа на 10 януари, подкрепихме следващото предложение, уточни депутатът от ПП-ДБ гласуването на групата за коледната ваканция.

Тя уточни, че няма пречки да бъде свикано и извънредно заседание на 51-ото Народно събрание в рамките на ваканцията. 

При положение, че двете гласувани днес комисии – по бюджет и по конституционни въпроси, нямат ръководства, а само членове, Йорданова поясни, че се прилага правилото, че комисията се свиква по разпореждане на председателя на НС, който определя кой да е председателстващ.

Показахме, макар и минимална, степен на консенсус, заяви още депутатът във връзка с решението двете най-важни постоянни комисии да бъдат сформирани без избор на председател, за да не се бави работата по същество.

Преговорите за правителство продължават и по празниците

Преговорите за правителство продължават, ще продължат и по празниците и след празниците, съобщи още Надежда Йорданова.

Колкото и да са трудни темите, които обсъждаме, подхождаме конструктивно, каза още тя във връзка с разговорите между ГЕРБ-СДС и ДБ. 

Йорданова коментира и решението на Конституционният съд, който отклони исканията за тълкуване на политици – първо от ГЕРБ, после и от ПП-ДБ, за правомощията на Висш съдебен съвет, чиито членове са с изтекъл мандат и може ли той да избира т. нар. трима големи в съдебната власт.

Решението на КС няма нито да промени, нито да затрудни предложените от нас промени в закона за съдебната власт, защото те подхождат по различен начин за решаването на проблеми с настоящите процедури от настоящия ВСС за избор на главен прокурор, председател на ВАС. 

Основна цел на тези законопроекти е те да подобрят процедурата и спазването на конституционно установените мандати на „тримата големи“. С други думи, забранява се изрично на законодателно ниво, пояснява се Конституцията, че след като е изпълнен пълният мандат на главен прокурор, председател на някое от върховните съдилища, да не могат същите физически лица да продължават да изпълняват като временно изпълняващи съответните функции, което де факто означава удължаване на мандата, обясни Йорданова. | БГНЕС 

Последвайте ни и в google news бутон