Над 3100 домакинства в София замениха старите печки на дърва за екологични отоплителни уреди

В проекта, който е на стойност 16 666 млн. лв., са участвали шест български общини – Столичната, Бургас, Русе, Стара Загора, Велико Търново и Монтана. Общо в рамките на проекта са монтирани над 10 500 уреди. 

Над 3100 домакинства в Столичната община вече са с екологично чисти отоплителни уреди, а старите - обикновено печки на дърва, вече са в историята.

Смяната на уредите е по проект „Българските общини работят заедно за подобряване качеството на атмосферния въздух“, финансиран по програма LIFE+ на Европейския съюз, съобщи зам.-кметът по екология Надежда Бобчева, предаде репортер на БГНЕС. 

В проекта, който е на стойност 16 666 млн. лв., са участвали шест български общини – Столичната, Бургас, Русе, Стара Загора, Велико Търново и Монтана. Общо в рамките на проекта са монтирани над 10 500 уреди. 

„В София са обхванати над 3100 домакинства, основно в периферни квартали и села като Волуяк и Кривина. Успяхме да наваксаме изоставането и голяма част от уредите бяха заменени през последната година и половина. Общият брой монтирани уреди в Столичната община е 5557, от тях 4794 климатика, 716 палетни уреди и 47 газови уредби", каза Бобчева. 

Схемата включва преминаване от отопление на дърва и въглища към отопление на пелети, газ или използване на централна топлофикация. 

Столична община е монтирала две измервателни станции – в кварталите "Требич" и "Бусманци", които показват намаляване на вредните емисии в атмосферния въздух, допълни Бобчева. IБГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон