Националната спортна академия е с най-богатата спортна база

В спортния код на Академията се вписват 42 олимпийски титли, 150 сребърни и бронзови олимпийски медала, 90 световни шампионски титли.

Национална спортна академия "Васил Левски" разполага с удивителна спортна база - най-богатата в България, предаде БГНЕС.

Националната спортна академия „Васил Левски“ в София е създадена през 1942 г. с Указ на цар Борис III с името Висше училище за телесно възпитание. През 1953 г. е преименувано на Висш институт за физическо възпитание и спорт (ВИФ) с патрон Георги Димитров. През 1995 г. с Указ на Народното събрание е преименувано на Национална спортна академия „Васил Левски“.

НСА разполага с три учебни корпуса на територията на Студентски град и един в сградата на ул. Гургулят 1 (в центъра на София, до 1-ва градска болница и зад Френската гимназия), в които се намират лекционните зали, семинарните зали и специализираните лаборатории.

НСА има свой стадион, лекоатлетически площадки, тенис кортове, футболно игрище с изкуствено покритие, 2 затревени футболни игрища, футболно игрище със земна настилка, игрище за плажен волейбол, надуваемо хале за тенис, игрище за голф, хандбално игрище. Към закритите спортни съоръжения НСА има 3 големи зали, 2 зали по гимнастика, зала по баскетбол, зала по волейбол, закрит басейн, закрита писта, зала по хореография, зала по бокс, зала по фехтовка, зала по джудо, зала по карате, зала по гребане, зала по борба, многофункционална спортна зала.

НСА разполага с три учебно-спортни бази: Морска учебна и почивна база близо до Несебър, високопланинска учебна база на Витоша и алпийска база в курорта Боровец. За нуждите на обучението на студентите по алпинизъм и ориентиране се използва под наем и високопланинска учебна база на комплекса Мальовица в Рила.

Собствените бази на НСА са на разположение целогодишно и за почивка и спортуване на преподавателите и служителите на НСА, както и от външни лица срещу заплащане.

Национална спортна академия "Васил Левски" не само е мястото, където се създава българският треньорски и научен елит в областта на спорта и спортната наука, но тук са се учили и изграждали като спортисти голяма част от елитните ни състезатели, много от които са разнесли спортната слава на България по целия свят. В спортния код на Академията се вписват 42 олимпийски титли, 150 сребърни и бронзови олимпийски медала, 90 световни шампионски титли, 120 сребърни и бронзови медала от световни първенства. Плод са на овладяно майсторство, на подчертана връзка между науката и спорта, на патриотични чувства. Сред най-известните имена разнесли спортната ни слава са Екатерина Дафовска, Кубрат Пулев, Серафим Бързаков, Йордан Йовчев, Стефка Костадинова, Таня Богомилова, Радослав Янков, Александра Жекова, Весела Лечева, Таню Киряков, Мария Гроздева, Мария Гигова, Лили Игнатова, Илиана Раева, Мария Петрова, Бианка Панова, Веселин Топалов, Евгения Раданова и др. В НСА са учили или получили треньорски лиценз Георги Аспарухов, Христо Стоичков, Христо Бонев, Пламен Марков, Ивайло Йорданов, Красимир Балъков, Аспарух Никодимов, Атанас Михайлов, Павел Панов, Димитър Бербатов, Мартин Петров и много други наши елитни футболисти. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон