"С тревога констатираме, че за пореден път е извършено посегателство срещу един от клубовете на българската общност в Република Северна Македония.
Разглеждаме това деяние като отражение на политически спонсорираната нестихваща кампания срещу хиляди граждани на Република Северна Македония, които се самоопределят като македонски българи".
Това се казва в позиция на заместник-министъра на Министерството на външните работи Марин Райков по отношение на вандализма над българския културен клуб „Иван Михайлов“ в Битоля. Извършителите са били маскирани и са изписали надписи върху сградата на клуба.
"Очакваме официалните власти в съседната страна да реагират в съответствие с ангажиментите, разписани в Европейския консенсус от юли 2022 г. и в отговор на европейските стремежи на по-голямата част от обществото на Република Северна Македония", се казва още в позицията на българското външно министерство.IБГНЕС