Музеят на ските и спорта в Чепеларе съхранява историята на българските ски

Единственият музей на ските и спорта в България се намира в Чепеларе. Той е открит през 1998 година, след като местната спортистка Екатерина Дафовска печели първата и за момента единствена титла за България от зимни олимпийски игри, предаде кореспондентът на БГНЕС в региона.

Родената в Чепеларе Дафовска триумфира в надпреварата на 15 километра в биатлона на Олимпиадата в Нагано. След това с помощта на завода за ски в града се основава музеят на ските и спорта, който помещава над 700 експоната, включително ски екипировка с голяма история. Чепеларе е един от водещите производители на ски в Европа и в музея могат да се разгледат голям брой модели ски, произведени в местния завод.

„През 2015 година чествахме 40-годишен юбилей от откриването на завода за ски в Чепеларе, откриването на чепеларската писта Мечи Чал и провеждането на първото състезание за Купа Чепеларе. Тържеството беше тук в музея, бяхме поканили носители на Купа Чепеларе. Дойдоха Ресми Ресмиев, който е първият носител на Купа Чепеларе през 1975 година, както и Петър Попангелов, който също е шампион. В завода им направиха по един чифт ски подарък, с техните имена и по една ска, която да остане тук“, разказва уредничката на музея.

На снимките от тържеството може да се види и легендарният Иван Раев – най-възрастният практикуващ скиор в България. По-рано този месец Раев навърши 100 години, но въпреки това той не се отказва от голяма си страст – ските. Всяка зима той заменя бастуна с щеките, за да изпробва пистите в Пампорово Чепеларе. Раев е вписан в книгата на Гинес като най-възрастния ски учител в Европа, като той се занимава с тази дейност от 1942 година насам.

В музея на ските и спорта човек може да научи как се е зародил този спорт в България. Изложени са стари дървени ски, както и ретро кожени ски обувки, използвани преди много години. Не е пропуснат и друг от именитите чепеларци - Радослав Янков, който печели Световната купа по сноуборд през 2016 година, както и Световната купа в паралелния гигантски слалом година по-късно. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон