Неразказани истории на достойни българи с принос в България и чужбина бяха представени днес на форум в Националния археологически институт с музей при БАН, предаде репортер на БГНЕС.
Инициативата се реализира по Националната програма „Неразказаните истории на българите“ на Министерството на образованието и науката. По нея се проучват родови истории за достойни българи или събития от миналото, но и за наши сънародници от днешни дни, които са знакови за цивилизационното развитие на България. Днес бе представен филм към инициативата.
На събитието, открито от служебния министър на образованието проф. Галин Цоков, присъстваха дипломати, политици, общественици и културни дейци. Сред тях бяха служебният министър на културата Найден Тодоров, служебният министър на външните работи Иван Кондов, бившият министър на културата Вежди Рашидов, както и бившите министри на образованието Красимир Вълчев, Йорданка Фандъкова и др.
Изследванията и разработените материали по програмата от българските неделни училища, които бяха показани на форума, са разнородни - филми, книги, презентации и доклади. В него взеха участие и посланиците на инициативата - писателят и преводач Здравка Евтимова, българският композитор и инструменталист Хайгашод Агасян, преводачът на унгарска поезия и проза Светла Кьосева, лекторът по български език и литература в Атинския университет и други.
Министърът на образованието Галин Цоков благодари на десетките български училища в чужбина, учители, ученици и студенти, които опазват и съхраняват родовата памет, както и историите на видни българи.
"Обучението трябва да се осъществява чрез изследване, съпреживяване, изготвяне на продукти. Децата да се чувстват мотивирани, че изготвят неща, които достигат до душите и сърцата на много хора. Образованието е бъдещето, благодарение на нашите деца, чиито продукти се показват по целия свят", каза той.
Вицепрезидентът Илияна Йотова заяви: "Показаният днес филм е калейдоскоп от неразказаните истории на българите. Той има една особеност, различна от всичко досега. Този път не възрастните разказват приказки на децата, а ролите са сменени - децата разказват приказки на възрастните. Те говорят за исторически факти, които сами са намерили, осъзнали и искат да представят пред нас."
"Програмата е необикновенна, защото българчетата по света са намерили фактите и ни убеждават, че това е важно не само за тях, а за всички нас като българи. Връзката между българските семейства зад граница и българите в България не трябва да прекъсва", добави Йотова.
Въшният министър Иван Кондов посочи, че личните преживявания и паметта за предците формират част от история. Чрез разказа, тяхната история става по-лична, по-човечна и разбираема, което трудно може да бъде уловено в историческите хроники.
"Разказите на живи хора разкриват скрити емоции, страхове и надежди, които са били съществиници за определан историческа епоха. Така се формира една по-пълна картина на историята, която се обогатява с емоционалния заряд и ценностите на различните поколения, както и за много българи, които са живели извън България", подчерта той.
Министърът на културата Найден Тодоров отбеляза: "Програмата е изключителна, защото ни учи да съпреживяваме. Тези истории показват, че българският народ е велик народ и може да има велика държава. ако не спираме да учим и да се научим на съчувствие. Днес имаме нужда от училище и за малките и големите. То ни учи как да живеем заедно и да бъдем хора."
Писателката Здравка Евтимова от своя страна заяви, че тези истории показват необятността на българското сърце в децата.
"Програмата дава в тях чувството за България. То остава, води ги и им дава големи сърца да учат и за историята на нашата страна, и най-важното - там където са, да създадат продукт, който говори по-силно от всякакви хвалби",каза още Евтимова. | БГНЕС