Молдова окончателно одобри излизането си от Общността на независимите държави

Общо 60 депутати подкрепиха денонсирането на учредителното споразумение, протокола и устава на организацията.

Молдовският парламент одобри на второ четене оттеглянето на страната от Общността на независимите държави (ОНД), предприемайки стъпка към скъсване на връзките с доминирания от Русия съюз, съобщи „Киев Индипендънт“.

Общо 60 депутати подкрепиха денонсирането на учредителното споразумение, протокола и устава на организацията. Решението бе определено като „естествена и неизбежна стъпка към европейска интеграция“.

При управлението на президента Мая Санду и нейната Партия на действието и солидарността страната засилва връзките си с Европа и се дистанцира от Москва.

Министерството на външните работи мотивира излизането с твърдения, че Русия е нарушила основни принципи на ОНД чрез войната в Украйна, заплахите към Грузия и присъствието на руски войски в Приднестровието.

След подпис от президента и официално уведомление до изпълнителния комитет на ОНД, напускането ще влезе в сила след 12 месеца. | БГНЕС

 

Последвайте ни и в google news бутон