Мохамед Али – албанецът от Кавала, който стана владетел на Египет

Къщата е устроена на принципа на разделяне на пространството на мъжки и женски помещения.

Египет на два пъти в историята е управляван от владетели, произхождащи от географската област Македония.

За пръв път това става в края на ІV век, когато един от най-близките съратници на Александър Велики става цар. Птолемеите управляват почти три века страната на фараоните и техен последен представител е прочутата Клеопатра, която пленява с красотата си Цезар и Марк Антоний.

След нейната смърт страната е покорена от Рим и в продължение на векове е част от няколко велики империи – Римска, Византийска, Арабския халифат и неговите наследници, Османската империя. И така до края на ХVІІІ век, когато светът е разтърсен от Великата френска революция.

По това време Османската империя се намира в дълбока социална и политическа криза. Високата порта в продължение на повече от век е в отстъпление, губейки европейските си владения. Не по-различна е картината в азиатските и африканските владения, където централната власт се оспорва от местни дерибеи.

Именно в тази ситуация за нов живот възкръсва Египет и началото на новата държава се поставя от един син на Македония – Мохамед Али. Той е роден на 4 март 1769 г. в пристанищния град Кавала. Неговите наследници ще управляват страната на фараоните до 1953 г., когато на власт идват младите офицери начело с Гамал Абдел Насър. Предпоследният представител на династията на Мохамед Али крал Фарук ще даде убежище през 1946 г. на малолетния български цар Симеон ІІ, който след спорния референдум е принуден да напусне България.

За ранните години на Мохамед Али се знае малко. Първоначално той въобще не е мислил за военна кариера и дори се е занимавал с търговия на тютюн. Повратът в неговия живот настъпва с войната срещу Франция. Мохамед Али начело на отряд албанци се отправя в Египет, за да воюва срещу Наполеон. В армията проявява храброст и много скоро се издига. Възползвайки се от смутните времена, през 1805 принуждава султан Селим ІІІ да го признае за наместник на Египет.

По време на своето управление, което продължило до 1848 г. Мохамед Али извършва дълбоки реформи. Той модернизира икономиката и реорганизира армията. Неговите промени обаче изискват огромни финансови средства и Египет постепенно изпада в дългова криза, като става зависим преди всичко от френския и английски капитал. Но тежестта на финансовия гнет ще бъде почувстван особено силно при неговите наследници, но това е друга история.

Жителите на Кавала почитат паметта на своя велик съгражданин, който от обикновен търговец е станал владетел и основател на кралска династия. Родната му къща днес е музей и пренася посетителите в Кавала от XVIII в., където е роден и живее до тридесетгодишна възраст Мохамед Али.

Сградата, построена приблизително между 1780 г. и 1790 г., е с площ от 330 кв. м и е най-голямата къща в град Кавала през този период и се смята за един от най-добрите запазени примери за османска архитектура от XVIII в. в Гърция. Ремонтни и възстановителни работи по оригиналната сграда, градината и околните площи са извършени в края на XIX в. с финансиране от държавата Египет и с подкрепата на египетското кралско семейство.

Къщата е устроена на принципа на разделяне на пространството на мъжки и женски помещения. В южната част се е намирал „селямлъкът“, който включва зоните, където мъжете са прекарвали деня и са работили, както и са приемали посетителите си. В северната част е бил „харемлъкът“, който е съдържал женските помещения, за обслужване на ежедневните домакински нужди и същевременно най-личните помещения в рамките на цялото семейство. І БГНЕС

-------------

Материалът е подготвен от Международния отдел на БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон