Индийският министър-председател Нарендра Моди заминава в неделя за Папуа Нова Гвинея и Австралия, тъй като Делхи се опитва да противодейства на нарастващото китайско влияние в Индийския и Тихия океан.
Западните държави редовно наричат по-широкия регион Индийско-Тихоокеански регион, но през последните години Ню Делхи остана далеч назад от усилията на Пекин да привлече с търговия и помощ малките островни държави, разположени в обширните водни пространства.
През последните десетилетия няколко тихоокеански островни държави смениха дипломатическото си признаване от Тайпе на Пекин, а преди пандемията от коронавирус се радваха на икономически подем, благодарение на китайските туристи.
В същото време, като част от инициативата си "Пояс и път", Пекин договори инфраструктурни сделки с държави около Индийския океан, включително Шри Ланка, Малдивите, Бангладеш и Джибути, понякога придружени от военни споразумения.
Ню Делхи разглежда района като свой заден двор и дейностите на Пекин разтревожиха индийските служители.
В Порт Морсби Моди ще бъде съорганизатор на срещата на върха на Форума за сътрудничество между Индия и Тихоокеанските острови заедно с премиера на Папуа-Нова Гвинея Джеймс Марапе, след което ще посети Австралия, която е член на "четворката" - съюз, създаден като защитна стена срещу нарастващата настъпателност на Китай под ръководството на президента Си Дзинпин.
"Китай е превзел Южнокитайско море", заяви ветеранът от военноморските сили и бивш говорител на индийските военноморски сили ДК Шарма, описвайки стратегически важния воден път като "глобална общност", която трябва да бъде третирана и уважавана като такава.
"Днес или утре врагът е един и същ. Или се подготвяте сега, или реагирате по-късно", каза той пред АФП. "Посещението на Индия на островите е една от последните възможности, които имаме.
"Не може да се отрече фактът, че силата, срещу която всички ние събираме сили, е твърде добра, за да се справи с нея всеки от нас поотделно. Най-добрият начин е да си сътрудничим и да имаме сходни процедури за отбрана."
Си посети Папуа-Нова Гвинея през 2018 г., а миналата година Пекин сключи спорно споразумение за сигурност със Соломоновите острови, което предизвика реакции в целия регион. Изтеклата в медиите чернова включваше мерки, които биха позволили разполагането на китайски военноморски сили в тихоокеанската държава, разположена на по-малко от 2000 км от Австралия.
Моди ще пътува до Австралия за срещи с министър-председателя Антъни Албанезе и бизнес лидери, само два месеца след като австралиецът посети Индия.
Дипломатическо предизвикателство
Според оценки на ООН, през април Индия изпревари Китай като най-многобройната държава в света, а азиатските гиганти са, съответно, втората и петата по големина икономика в света.
Отношенията им обаче са изпълнени с напрежение по отношение на територията и търговията - през 2020 г. 20 индийски войници загинаха при сблъсъци с китайски войници на спорната им хималайска граница.
Притеснено от засилването на Китай от другата страна, правителството на Моди вложи милиарди долари в проекти за свързаност от своята страна на границата, за да засили гражданското присъствие и да създаде нови паравоенни батальони.
То се стреми също така да развие по-тесни връзки със западните страни, включително с държавите от Четворката, САЩ, Япония и Австралия, които сами го ухажват като алтернатива на Китай.
Моди ще отпътува за Папуа-Нова Гвинея от Япония, където се очаква да участва в срещата на Четворката, която се провежда успоредно със срещата на върха на Г-7.
Правителството му обаче е изправено пред дипломатически проблем, който трябва да преодолее между засиленото сътрудничество на Индия със западните държави в областта на сигурността и зависимостта ѝ от Русия по отношение на отбраната и вноса на петрол.
Освен че е част от Четворката, Индия е член на Шанхайската организация за сътрудничество, в която влизат Русия и Китай, и понастоящем е неин ротационен председател.
Ню Делхи и Москва са съюзници от десетилетия, като Русия е най-големият доставчик на оръжие за Индия. азиатската страна никога не е осъждала нахлуването в Украйна, като вместо това е призовавала за прекратяване на военните действия, за разочарование на западните дипломати.
Индия е и тазгодишният председател на Г-20, а срещите на тази група не успяха да се споразумеят за общи изявления относно войната. /БГНЕС