Митрополит Антоний към политиците: Разсъждавайте не с емоции, а с разум

Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний призова българските политици в тези трудни дни за държавата да се вразумят и да работят за България, предаде БГНЕС

„Бих пожелал на българските политици в тези важни за цяла България времена да бъдат разумни и да разсъждават не със своите емоции, а със своя разум, който Бог е дал на всеки един от нас. Да благоразсъдят за благото и добруването на българския народ, за да можем всички заедно обединени от идеята за добруването на България да бъдем заедно в името на народа“, каза пред БГНЕС митрополит Антоний.

В 51-вото Народно събрание влизат осем партии: ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, „Възраждане“, „ДПС – Ново начало“, „БСП – Обединена левица“, „Алианс за права и свободи“, „Има такъв народ“ и МЕЧ.

Първи с най-много народни представители са ГЕРБ-СДС с 69 места. След тях се подрежда „Продължаваме Промяната- Демократична България” с 37 народни представители. На трето място е партия „Възраждане”, която изпраща 35 депутати. „ДПС-Ново начало” е следващата политическа сила с 30 народни представители. „БСП – Обединена левица” е на пето място с 20 депутати. Коалицията, начело с Ахмед Доган – „Алианс за права и свободи”, ще разполага с 19 места в новия парламент. Седмата политическа сила е „Има такъв народ”, която ще се представлява от 18 депутати. Най-малката партия в 51-вото Народно събрание е МЕЧ, която ще има 12 народни представители.

Поименният състав на новия парламент трябва да бъде оповестен от ЦИК до неделя.

От най-голямата политическа партия ГЕРБ обещаха да положат всички усилия да се състави стабилно правителство с пълен управленски мандат. Според Бойко Борисов формирането на редовно правителство е от изключителна важност както за стабилизирането на страната във всички обществени сфери, така и за развитие на сътрудничеството в рамките на ЕС.

От ПП-ДБ обявиха, че искат санитарен кордон около Делян Пеевски. От коалицията ще изпратят това предложение под формата декларация до всички парламентарно представени партии без формацията на Пеевски.

До момента идеята на ПП-ДБ бе подкрепена от Алианса за права и свободи на Доган.

Самият Пеевски обяви, че няма да позволи да бъдат изолирани 300 000 души, които са гласували за тяхната формация ДПС-Ново начало. Той съзря в това искане опит за дискриминация.

Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов заяви, че ще подпише декларацията, но в замяна на това иска да бъде подкрепена неговата идеята за референдум за запазване на българския лев, както и да не бъдат закрити ТЕЦ-овете. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон