Митата на Китай плашат производителите на коняк във Франция

Разочарованите производители на коняк в Югозападна Франция са все по-притеснени от надвисналата заплаха от китайски мита върху европейския алкохол.

Представители на индустрията се опасяват, че тази стъпка на Пекин може да принуди френските производители да напуснат китайския пазар.

Около 800 протестиращи, с трактори и плакати, се събраха тази седмица в югозападния френски град Коняк с искане за отлагане на предстоящото гласуване на Европейския съюз за налагане на мита върху китайските електромобили.

Този протест - първият от 1998 г. насам - идва, след като Пекин не изключи налагане на мита след антидъмпингово разследване на алкохол, внасян от Европейския съюз.

Проверката започна месеци след като ЕС предприе разследване на китайските субсидии за електрически превозни средства.

И тъй като ЕС ще гласува следващата седмица за въвеждане на мита върху китайските коли, френските производители на коняк са обезпокоени от последиците, които това гласуване може да има за техния поминък.

„Ситуацията е критична“, каза Антъни Брюн, ръководител на профсъюза на производителите на коняк. Решението за налагане на мита върху китайските електромобили „ще застраши и цялата наша индустрия“, добави той.

Низходяща спирала

Междупрофесионалната асоциация на производителите на коняк BNIC е била уведомена, че Китай възнамерява да наложи мита от около 35% върху европейското бренди - ход, който се разглежда като атака, най-вече срещу Франция.

„От една година насам предупреждаваме френските и европейските власти за този риск и за необходимостта да се спре тази низходяща спирала“, пише Брюн в писмо, адресирано до новия френски министър-председател Мишел Барние, относно заплахата от мита.

„Ние сме жертви, без да сме отговорни по какъвто и да е начин... Не бяхме изслушани“, заяви Брюн, пишейки от името на Съюза на производителите на коняк.

През май френският президент Еманюел Макрон благодари на китайския си колега за това, че не е наложил мита върху френския коняк на фона на проверката, като подари на Си Дзинпин бутилки от скъпата напитка.

Но сътрудничеството с китайските власти не е довело до „никакви резултати“ въпреки разходи за милиони, заяви Флоран Морийон, ръководител на BNIC.

Тарифите могат да принудят френското бренди да „изчезне от китайския пазар“, на който се пада една четвърт от износа, допълни Морийон.

Без изход

Заплахата от загуба на китайския пазар би могла да се окаже екзистенциална за някои производители на бренди, които разчитат на чуждестранните потребители за до 60% от печалбите си.

Според доклад на изследователската група Daxue Consulting през 2022 г. Китай е внесъл повече бренди от всеки друг алкохол, като по-голямата част от него идва от Франция.

Производителите на коняк призовават ЕС да отложи гласуването си на 25 септември за налагане на мита върху електромобилите, внасяни от Китай, опасявайки се, че Пекин ще отговори с мита върху европейския алкохол.

„Нямаме изход“, заяви Родолф Тексие, член на профсъюза на фермерите в западния френски регион Шарант.

„Ако Европа не ни последва, ние сме мъртви“, каза Тексие, който се опасява от негативни последици в цялата индустрия, които могат да засегнат всички - от дестилаторите до производителите на бъчви и шофьорите на камиони.

С повече от 4 400 стопанства и около 85 000 работни места, френската индустрия за производство на коняк вече е в затруднение, след като през 2023 г. продажбите ѝ спаднаха с 22%. Драстично намаляват и новите зони за засаждане на лозя.

Френските производители на коняк не са единствените, които са подложени на натиск, тъй като през август Пекин започна проверка на дъщерните дружества на ЕС за някои млечни продукти.

Въпреки че е определена „принципна“ среща между BNIC и кабинета на министър-председателя, Флоран Морийон има усещането, че е „заложник“ на Париж и Брюксел.

„Френските и европейските власти решиха да ни принесат в жертва“, пише ръководителят на профсъюза Антъни Брюн.

„Нашите работни места нямат значение, нито тежестта ни в местната икономика, приносът ни за търговията и за имиджа на Франция“, допълва той. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон