Министри на Вучич отбелязаха "празника на всички сърби" в Босна и Херцеговина

„Празникът“ беше обявен за противоконституционен от Конституционния съд на Босна, както и от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).

Босненските сърби отбелязаха своя „национален ден“, въпреки решението на висшия съд на Босна и Херцеговина, че той нарушава конституцията, предаде БГНЕС.

На главния площад в административния център на Република Сръбска - Баня Лука - се събраха около 3000 души, които станаха свитедели на парад на полицията, ветерани от войната, спортни клубове и др. Президентът на Република Сръбска Милорад Додик не присъстваше, тъй като се възстановява от операция. Освен босненските сръбски официални лица, дойдоха министърът на отбраната на Сърбия Братислав Гашич и вицепремиерът Александър Вулин - дясна ръка на президента Александър Вучич.

„Това не е празник на част от сръбския народ, а по-скоро празник на всички сърби, където и да живеят“, заяви Вулин.

„Празникът“ беше обявен за противоконституционен от Конституционния съд на Босна, както и от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). Делегацията на Европейския съюз в Босна предупреди, че „решенията на Конституционния съд трябва да се спазват“ и призова лидерите на босненските сърби „да се въздържат и да се откажат от провокативна, разделяща реторика и действия, включително поставяне под въпрос на суверенитета, единството и териториалната цялост на страната“.

БГНЕС припомня, че в началото на 90-те години бившият югославски диктатор Слободан Милошевич, чийто министър на пропагандата беше Александър Вучич, се обяви за „обединението на всички сърби в една държава“. Това доведе до опустошителни войни в Хърватия, Босна и Херцеговина и Косово. Стотици хиляди хървати, бошняци и албанци загинаха, милиони бяха прогонени от родните си домове и станаха бежанци. Най-жестокото престъпление на сърбите бе клането на над 9000 мъже и момчета мюсюлмани в Сребреница, което беше признато от международната общност за геноцид. След края на войната от 1992-1995 г. Босна беше разделена по етнически признак на две полуавтономни части (ентитети) - Република Сръбска (РС) и мюсюлманско-хърватска федерация. Двете са свързани със слаби централни институции, като всяка от тях има свое собствено правителство.

Днес Милорад Додик е един от най-приближените балкански политици до руския президент Владимир Путин. Миналата година Додик заяви, че в Сребреница "никой не е загинал и никой не е бил убит". Република Сръбска създаде работна група, която да изготви споразумение за "мирно разединение" с Федерация Босна и Херцеговина. На 8 юни в Белград се проведе т.нар. Общосръбски събор, на който Вучич и Додик декларираха "общо бъдеще на сръбския народ". Сръбският вицепремиер Александър Вулин също отрече геноцида и заплаши Балканите с ново преначертаване на границите по модела на Милошевич. 

През последните години Додик и Вулин са чести гости в Кремъл. Додик връчи най-високия почетен медал на Република Сръбска на Путин. Такъв медал има и унгарският министър-председател Виктор Орбан. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон