По инициатива на Министерски съвет се провеждат поредица от срещи с областните управители и представителите на звената ГРАО във връзка с предстоящите парламентарни избори на 27 октомври. Министърът на иновациите и развитието и натоварен от правителството с координацията на този процес.
На днешната среща присъстваха областните управители на София, Перник, Благоевград, Кюстендил и София-област. Целта на срещите е да се синхронизира процеса по подготовката на изборите.
Министър Карадимов подчерта, че изборният процес се ръководи от ЦИК, а правителството трябва да обезпечи материално-техническото осигуряване на изборите. Затова са пряко ангажирани МВР с осигуряване на обществения ред и спокойствието, МВнР – по отношение на изборния процес в чужбина, МП – по отношение на гласуването в затворите, МРРБ и главна дирекция ГРАО, както и Министерството на електронното управление.
„Информацията, която беше разменена показва, че сме абсолютно в срокове. Целият процес върви нормално. Взаимоотношенията с ЦИК в този изборен процес са изключително добри. Ние сме в непрекъснато комуникация“, заяви доц. Карадимов.
Той припомни, че правителството е поело инициативата за предложи на ЦИК допълнителни мерки, които да надградят процеса на прозрачност на изборите.
„ЦИК възприе една голяма част от тях, друга разглежда, за трета поиска конкретизации и ние ще дадем такива конкретизации. Има готовност за пълна подкрепа във всички мерки, които осигуряват прозрачността на изборния процес и доверието в него на гражданите. Част от ниската избирателна активност се дължи и на известни колебания в прозрачността на изборния процес“, подчерта министърът.
Той посочи, че има пълно единодействия с областните управители при подготовката на вота. Министър Карадимов оцени като положителна стъпка формирането на специализирано звено между Прокуратурата, ДАНС и МВР. „То не е подчинено на МС, трябва да поеме превенцията на едно от най-уродливите явления – купуването и продаването на гласове. Звеното е с ясно разписани функции и ще функционира 30 дни след окончателното обявяване на резултатите от изборите“, каза той.
Министър Карадимов особено подчерта работата на ГРАО. „Перфектно мина процедурата и по подготовката на избирателните списъци, и по проверката на подписите на лицата, които подкрепят партии и коалиции“, каза той.
Той подчерта, че проблемът с избирателните списъци и „мъртвите души“ е проблем на законодателството. „Този проблем няма как да бъде решен от главна дирекция ГРАО и от правителството. Затова се иска воля и промяна на закон, което е изцяло в прерогативите на Народното събрание. Искрено се надявам, че в следващия изборен цикъл този проблем ще бъде решен“, заяви министър Карадимов. І БГНЕС