Мит е, че БСФШ не може да бъде финансирана от ММС заради липсата на лиценз. Това заяви гросмайстор Милен Василев, който е председател на Българска спортна федерация по шахмат, на пресконференция в Пресклуб България след края на 45-та Шахматна олимпиада в Будапеща, Унгария. На събитието присъстваха още селекционерите на националните отбори за мъже и жени съответно Кирил Георгиев и Петър Арнаудов, изпълнителният директор на БСФШ Христо Топалов и членът на Управителния съвет на федерацията Симеон Стоичков.
„Това е най-абсурдната ситуация в българския спорт, която се случи. България да има европейски шампион жени-отбор, който да бъде подложен на такъв натиск от Министерството на младежта и спорта, което отказва всякакви срещи – както с ръководство, така и с отбор, отказва всякакво финансиране. И почти в последния момент, благодарение на Столичния общински съвет и кмета на София, абсолютно единодушно бе гласувано финансиране за участие и подготовка на отборите на Олимпиадата. Отборите се представиха повече от достойно. 10-то място на жените е един много добър резултат. При мъжете също имаме едно достойно представяне – 27-о място по допълнителни показатели. Това, че беше в Будапеща, ни позволи да отидем с г-н Топалов. Създаде се една добра атмосфера. Това, което ние искаме, е Министерството на младежта и спорта и министърът да спазват закона“, коментира Стоичков.
Треньорът на мъжете Георгиев похвали състезателите за 27-то място в унгарската столица. „Да отбележа само, че аз не за първи път съм капитан на отбора. В периода 2004-2006 г. два пъти участвахме на Олимпиади и двата пъти успяхме да се класиране в десетката. Последните 10 години бяха много тежки за нашия шахмат – преразход на средства и задлъжняване в големи размери. Нашата федерация беше изключена от Световната федерация и от Европейския шахматен съюз. Редица наши играчи отидоха в чужбина. Шест години бях в Македония, което според мен се отрази неприятно на нашия шахмат. Тази година се завърнах в България благодарение на Българска спортна федерация по шахмат. Хубаво е, че отборът беше подсилен с Аркадий Найдич. Чепаринов всички го познавате, абсолютен боец. Той беше истински лидер на отбора. Очаквах класиране в 20-цата. Има 10 отбора, които ни превъзхождат като финансиране и рейтинг на играчите. В хода на турнира се видя, че отборът е много сплотен. В последния кръг загубихме нещастно от Германия. Този отбор има голямо бъдеще и ще разчитаме на Европейското първенство догодина да отбележим скок. Най-важното е, че успяхме да извадим българския мъжки шахмат от едно 65-о място, което не ни отива като спорт. Ние сме държава, която е побеждавала Русия пет пъти на Олимпиади – никой не го е правил“.
Арнаудов също остана доволен от 10-то място на европейските ни шампионки от Будва. „В крайна сметка ние се класирахме на 10-о място и сме в топ 10 на втора поредна Олимпиада. Ние тайничко се надявахме на по-предно класиране. Все пак това е спорт. Момичетата дадоха всичко от себе си. Доволен съм от старанието. Мисля, че се представихме достойно. Това е млад отбор, предвождан от Антоанета Стефанова, но след нея момичетата са на една възраст между 22-23 години. Ние затвърдихме мястото си в световния елит при жените. Надявам се на по-предни класирания в следващите наши участия“.
Председателят на БСФШ Василев също изрази мнение относно представянето на двата национални отбора. „Относно представянето на жените – 10-о място, мисля, че няма никакъв спор за доброто представяне. Аз по принцип съм максималист, но имахме и липса на шанс в няколко срещи. Фатална за борбата за шестицата беше загубата от Виетнам. Женският шах има 4-5 отбора, които са на съвсем друго ниво, когато става въпрос за Олимпиадата. 5-6-о място е абсолютно постижимо за нас. Напрежението последните кръгове беше огромно, гросмайстор Петър Арнаудов се справи и с това. Относно мъжете – ние си поставихме за цел след европейската титла на жените да възродим и мъжкия шахмат. Създадохме отбор с голям потенциал – с млади играчи, лидер Иван Чепаринов, и попълнение Аркадий Найдич. Олимпиадата е място, където трябва да се показват върхови постижения, не са тренировъчни турнири. Накрая при мъжете видях отбор. Това е трудно предвид факта, че шахът е индивидуален спорт. За мен това 27-о място е изключителен успех от морална гледна точка“.
„Благодаря и на Столичния общински съвет, който въпреки политическата атака срещу нас – без тяхната подкрепа нямаше да можем да участваме вероятно на Олимпиадата. Относно проблемите с Министерството на младежта и спорта – първо искам да кажа е, че един мит, който се разпространява от тяхна гледна точка – ние като нелицензирана федерация няма как да получим финансиране от тях. Това са пълни глупости – не вярвам министър Глушков да си ги е измислил, някой му ги е казал“, добави той. | БГНЕС