Миграцията, Средиземно море и водата ще са приоритетите на Кипър като председател на Съвета на ЕС през 2026 г.

Председателството Съвета на ЕС се ротира между групи от три държави членки, които работят като трио.

Кипър поема ротационното председателство на Съвета на ЕС днес, 1 януари 2026 г., предаде БГНЕС. Страната планира да даде приоритет на миграцията, отношенията с южните съседи и устойчивостта на водните ресурси по време на шестмесечния си мандат.

Кипърският заместник-министър по миграцията и международната защита Николас А. Йоанидис подчерта, че страната му ще продължи да работи по настоящите приоритети на ЕС — конкурентоспособност, отбрана, стратегическа автономност, предстоящия бюджет на ЕС (многогодишна финансова рамка, МФР) и преговорите за разширяване с Украйна, Молдова и Западните Балкани — като същевременно ще отдели внимание и на собствените си регионални проблеми.

По време на събитие в Никозия на 30 октомври той заяви: „Разглеждаме миграцията като обща европейска отговорност, която изисква съгласуваност, солидарност и колективни усилия“. Той описа Пакта на ЕС за миграцията и убежището като важна крачка напред.

Кипър иска да постави акцент върху сътрудничеството с трети страни, особено със съседите си от Средиземноморския басейн, и да наблегне на връщанията чрез т.нар. „центрове за връщане“ и програми за доброволно връщане.

Въпреки че ротационното председателство няма компетенции в областта на външната политика, Кипър иска да обърне повече внимание на страните от Северна Африка и Близкия изток, като Египет, Израел и Палестина.

Но по-необичайно е, че страната планира да се заеме и с устойчивостта на водните ресурси като част от по-широката програма на ЕС за устойчивост. Въз основа на наскоро разработената от Европейската комисия стратегия за устойчивост на водните ресурси, заместник-министър Йоанидис подчерта нарастващите заплахи от суша и бедствия, свързани с водата, и отбеляза, че опустиняване, сушата и недостигът на вода изискват координирани европейски мерки.

Николета Пироци от Трансевропейската асоциация за политически изследвания (TEPSA) каза пред EUobserver, че програмата на кипърците е много амбициозна. „Те [Кипър] са изчислили, че по време на председателството им ще има 330 законодателни досиета, които ще трябва да бъдат договорени. И 50 % от тях са нови законодателни предложения“, посочи тя.

Председателството Съвета на ЕС се ротира между групи от три държави членки, които работят като трио. Заедно те определят 18-месечна програма, в която се очертават приоритетите и ключовите въпроси на Съвета. След това всяка страна разработва своя подробна програма за шестмесечния си мандат начело.

Кипър е последната страна от триото. Полша беше председател на Съвета в периода 1 януари – 30 юни 2025 г., последвана от Дания (1 юли – 31 декември 2025 г.). | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон