Вълна от възмущение срещу законопроект за задължително споделено родителство без съгласие на единия родител и с прехвърляне на доказателствената тежест върху жертвите на тормоз и насилие ескалира в протест довечера в 18.00 пред Съдебната палата в София, предаде репортер на БГНЕС.
Споделеното родителство, което ще бъде заложено с промени в Семейния кодекс, е плод на лобистки интереси. То има за цел да тласне децата на вече разбити семейства в ръцете на бащи-насилници, повечето от които са разведени заради насилие в дома им, и са с ограничителни заповеди. Това става ясно от протестни писма на множество майки между двете четения на промените в Народното събрание.
До момента промените в Семейния кодекс са приети на първо четене.
Промените са свързани с въвеждането на възможност съдът да определи споделено родителство след развода/раздялата на родителите. До сега споделеното родителство беше възможно само при взаимно съгласие на двамата родители. Ако промените влязат в сила, споделеното родителство може да бъде допускано от съда по искане на единия родител и независимо от волята на другия.
Организаторите на протеста заявяват категоричното си несъгласие с налагането на автоматична формула, при която детето ще бъде задължително разпределяно поравно между двамата родители, независимо от конкретните обстоятелства и историята на всяко отделно семейство.
Очаква се промяната в закона да засегне пряко съдбите на над 500 000 деца и косвено на още двойно толкова роднини на децата. Според разтревожените майки тази промяна в Семейния кодекс таргетира родителите, които след раздяла остават в силно конфликтни взаимоотношения. Разпределението на грижите, местоживеенето и финансовата издръжка по равно на пръв прочит звучи много утопично и справедливо, но според промените никой няма да пита самите родители, които след раздяла имат опцията да постигнат доброволно споразумение, защо те не искат да положат подписа си?
„Страх, заплахи за твоя живот и живота на най-скъпото ти – детето, изнудване, запалени коли, подхвърлени наркотици, проследяващи устройства, лъжесвидетели, десетки дела, насинени тела, обезобразени лица, които в грижата за децата си не намираха сили – всички те досега мълчаха, за да запазят живота си и този на децата си. Днес те намериха сили да се изправят и да заявят своята позиция – не ни карайте да споделяме живота си и живота на децата ни с насилниците, от които избягахме. Плачещи, крещящи и уплашени деца, чиято собствена воля не се зачита, а се облича в отдавна отживял термин - родителско отчуждение, отречен от световната здравна организация още преди години, са раздърпвани между институциите, които твърдят, че защитават най-добрия интерес на детето. Психиатрични експертизи, свидетелстване в съда, посещение на социални услуги, психотерапии, медикаментозни терапии и две къщи, но всъщност нито една- това е новото детство, на което ще бъдат осъдени нашите деца. Тези деца ще останат без дом и ще бъдат принудени да търпят насилието, от което са избягали и от което са се възстановявали с години“, пишат майките.
Тревогите им са подкрепени от редица неправителствени организации, които се противопоставят на готвените промени в Семейния кодекс.
Според тях, ако промените бъдат приети на второ четене и залегнат окончателно в Семейния кодекс, те ще въведат презумпция, че двамата родители трябва да вземат заедно всички решения за отглеждането и възпитанието на детето, дори при силно конфликтни взаимоотношения и детето да прекарва между 30 и 70% от времето с всеки от родителите, независимо от пол, възраст, местоживеене; ще нарушат принципа на индивидуална съдебна преценка за всеки отделен случай; ще въведат обратна тежест на доказване, поставяйки в неравностойно положение по-уязвимите и жертвите на домашно насилие и тормоз; и ще противоречат на Конвенцията на ООН за правата на детето, както и на практиката на Европейския съд по правата на човека.
Според протестиращите промените ще отворят широка възможност за насилници и неангажирани родители да я използват като средство за контрол и натиск.
БГНЕС припомня, че на 11 април т.г. депутатите приеха на първо четене тpи зaĸoнoпpoeĸтa зa пpoмeни в Ceмeйния ĸoдeĸc, cвъpзaни cъc cпoдeлeнoтo poдитeлcтвo. Te ca внeceни oт „Bъзpaждaнe“, „Имa тaĸъв нapoд“ и нa ГEPБ-CДC.
В документа, предложен от ГEPБ-CДC, е заложена възмoжнocт зa cъвмecтнo yпpaжнявaнe нa poдитeлcĸитe пpaвa пpи paзвoд, ĸaтo oщe нa тoзи eтaп в cъдeбнoтo peшeниe дa ce вĸлючи и въпpocът c пътyвaнeтo нa дeтeтo в чyжбинa.
Зaĸoнoпpoeĸтът нa „Bъзpaждaнe“ пpeдложи paвнoпocтaвeнo тpeтиpaнe нa poдитeлитe пpи пpeĸpaтявaнe нa бpaĸa пo oтнoшeниe нa пpиcъждaнeтo нa poдитeлcĸи пpaвa, а в този на ИТН ce oпpeдeля минимaлeн пepиoд oт 127 дни, 4 мeceцa, в ĸoитo eдиният poдитeл дa мoжe дa пpeĸapвa вpeмe c дeтeтo cи. I БГНЕС