Марта Кос: Черна гора е колкото една трета от Виена – можем лесно да я интегрираме в ЕС

Според нея Брюксел е длъжен да подкрепи най-напредналите кандидати, сред които Черна гора традиционно се смята за водеща.

Еврокомисарят по разширяването Марта Кос заяви на Форума за разширяване в Брюксел, че Европейският съюз е напълно способен да приеме Черна гора дори без мащабни вътрешни реформи в самия Съюз. Тя подчерта, че черногорската държава е малка – „колкото една трета от Виена, колкото Тулуза или Щутгарт“ – и интегрирането ѝ не би представлявало трудност за ЕС. Кос припомни, че през 2004 г. в Съюза са се присъединили 70 милиона души и „Европа успя да ги интегрира“.

Въпреки това тя предупреди, че „преки пътища“ в процеса на присъединяване няма да има и че ЕС „няма да си затваря очите за нищо“ по отношение на стандартите и реформите. Според нея Брюксел е длъжен да подкрепи най-напредналите кандидати, сред които Черна гора традиционно се смята за водеща.

Премиерът на Черна гора Милойко Спайич определи момента като идеален за разширяването на ЕС. Той заяви, цитиран от телевизия N1, че Подгорица е „много щастлива“ от ускоряването на европейския процес и възнамерява да се възползва максимално от него. Спайич увери, че бързината няма да бъде за сметка на качеството на реформите: „Искаме да затворим всички преговорни глави в рекордно кратки срокове, но това няма да е прецедент — и други настоящи държави членки са го правили“. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон