Унгарска компания е един от участниците в процеса за подаване на оферти за закупуване на мажоритарния дял от собствеността на рафинерията в Бургас. Това заяви служебният министър на енергетиката Владимир Малинов, предаде репортер на БГНЕС.
Днес министър Малинов и служебният премиер Димитър Главчев инспектираха ремонтните дейности по ПАВЕЦ Чаира. Успешно приключи ремонтът на хидроагрегат 2, който ще бъде пуснат в експлоатация в началото на 2025 година. Предстои възстановяване и на хидроагрегат 3.
Малинов нарече днешния ден "исторически".
"Дългогодишните усилия, не само на нашето на правителство, но и на предишни, положиха основата, така че хидроагрегат 2 да е на разположение. Надяваме се на 27 декември да подпишем договор с консорциум и да започнем дейностите по ремонта на хидроагрегат 3. Водени са преговори с Toshiba за хидроагрегат 1", каза той.
Министърът подчерта, че държавата не може да има пряка намеса в процеса по смяната на собствеността на рафинерията в Бургас, когато в момента има един частен мажоритарен акционер (Лукойл).
БГНЕС припомня, че унгарската MOL иска да купи рафинерията „Лукойл-Нефтохим“. Това съобщи по-рано унгарският премиер Виктор Орбан, ден след посещението му в България.
Относно позицията на Европейската комисия за липсата на нарушение на правилата за конкуренция в сделката между българските компании "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" и турската енергийна компания БОТАШ, Малинов каза:
"Това е добър сигнал, че българските енергийни дружества си изпълняват задълженията стриктно и спрямо националното законодателство. Този акт е ЕК е потвърждение за законосъобразната рамка, в която работят и двете дружества".
Малинов обясни, че ще продължат опитите на София за предоговаряне на договора.
Дейностите по ремонта на втория хидроагрегат на ПАВЕЦ Чаира продължиха 12 месеца в интензивен режим. Те гарантират сигурността и ефективността на съоръжението, което вече може да участва активно в електроенергийната система на страната. Ремонтът включваше рехабилитация и монтаж на статора на генератора и на турбината.
Рехабилитация на ПАВЕЦ Чаира не е извършвана от изграждането на централата и това е първото задълбочено обновяване на всички системи за контрол и управление, както и на част от основните турбинни компоненти.
ПАВЕЦ Чаира е най-голямата подземна централа на Балканския полуостров, разположена под язовир Белмекен. Централата е с 4 хидроагрегата (ХА) с обща мощност 864 мегавата в генераторен режим и 788 мегавата в помпен режим. Инсталираната мощност на ПАВЕЦ Чаира е сравнима с един блок на АЕЦ Козлодуй. Централата работи като батерия с възобновяем ресурс – вода и има ключова роля за сигурността и балансирането на електроенергийната система. Припомняме, че, след инцидент при провеждане на тестове след рехабилитация, централата не е в експлоатация от м. март 2022 г.
Изпълнението на мащабния проект по възстановяването на ПАВЕЦ Чаира ще допринесе съществено за успешното интегриране на нарастващото ВЕИ производство в целия регион и осъществяването на декарбонизационните цели на национално и европейско равнище. Това е ключов принос за утвърждаването на България като регионален лидер в съхранението на зелена енергия.
Премиерът Главчев изрази своето задоволство от успешно свършената работа и пое ангажимент правителството да продължи да работи на пълни обороти до края на годината. | БГНЕС