Македонските българи до ЕС, ЕП и властите в София: Не търгувайте с нашите права, Скопие ни използва, за да унищожи пътя към Европа

Българите в Република Северна Македония настояват техният глас да бъде чут.

Не допускайте българската общност в нашата страна да стане заложник на политически манипулации и пазарлъци. Преговорите между нашата страна и България приключиха през 2022 година.

Това се казва в писмо на представителите на българските неправителствени организации, родени, живеещи, работещи и граждани на Република Северна Македония, до европейските и българските институции, предаде репортер на БГНЕС. В него подписалите се призовават "да не се допуска българската общност в РСМ да стане заложник на политически манипулации и пазарлъци".

"Преговорите между нашата страна и България приключиха през 2022 година. Поетите от Република Северна Македония ангажименти вече са ясно определени и са част от Преговорната рамка. Както е известно на всички, Северна Македония трябва да ни включи в Конституцията на страната, за да започне преговори за членство в ЕС. Ние не можем да приемем нашето включване в Конституцията на Република Северна Македония да бъде описвано като „изнудване“, „диктат“ или „препятствие“ за европейското бъдеще на страната. Също така, не можем да се съгласим с идеята нашите равни права, наред с тези на другите части от народи, включени в Конституцията, да бъдат подложени на „отложено действие“. Ние сме преживели достатъчно отлагания в борбата си за равноправие", се казва още в писмото.

"Компетентните български институции и политически представители многократно са заявявали, че България няма нови условия към Република Северна Македония, освен тези, вече включени в Преговорната рамка. Именно затова вярваме, че въпросът за правата на българите тук се използва за нова форма на стигматизация на нашата общност пред обществото, сякаш ние сме препятствието за европейското бъдеще на страната. Това не е вярно и никога не е било вярно. Ние, българите в Република Северна Македония, имаме ясна позиция, че нашата страна трябва да стане част от ЕС, както стана част от НАТО, и да бъде майка на всички свои граждани, без значение от тяхната етническа принадлежност. Настояваме нашият глас да бъде чут и никой да не допуска ситуация, в която нашите човешки права да станат заложник на политически или административни процеси. Конституционните промени и започването на преговорите за членство на Република Северна Македония са в интерес на всички граждани. Ние категорично отхвърляме какъвто и да било компромис с нашите човешки права, пишат още представителите на българските неправителствени организации.

Писмото е подписано от Балкански коридор – Кавадарци, Струмичка петорка – Струга, Трибуна – Прилеп, Балкански мост – Битоля, Една роза – Битоля, Дружество за македоно-българско приятелство – Битоля, Шемето – Струга, Сдружение на българите "Юг" – Прилеп, ДЕЛО – Скопие, Балкански хоризонти – Охрид, Бисерни вълни – Охрид, Коридор VIII – Скопие.

Агенция БГНЕС публикува институциите, до които е изпратено писмото:

Гордана Силяновска-Давкова, Президент на Република Северна Македония

Африм Гаши, Председател на Народното събрание на Република Северна Македония

Християн Мицкоски, Министър-председател на Република Северна Македония

Шарл Мишел, Председател на Европейския съвет

Роберта Мецола, Председател на Европейския парламент

Урсула фон дер Лайен, Председател на Европейската комисия

Румен Радев, Президент на Република България

Димитър Главчев, Министър-председател на Република България

Михалис Рокас, Посланик на Европейския съюз в Република Северна Македония

Посланици на държавите членки на Европейския съюз в Република Северна Македония

Анджела Агелер, Посланик на Съединените американски щати в Република Северна Македония

Матю Лоусън, Посланик на Обединеното кралство в Република Северна Македония

Килиан Вал, Ръководител на мисията на ОССЕ в Република Северна Македония. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон