Против предложения от правителството закон гласуваха 15 народни представители, а „въздържали се” нямаше. Законът беше приет по съкратената процедура.
По време на заседанието опозицията обвини управляващите, че сделката е сключена при закрити врати, с изключително съмнителни намерения и носи огромни политически и икономически последици с огромно увеличение на държавния дълг.
БГНЕС припомня, че на хартия средствата идват от Будапеща. Всъщност парите са част от 1 млрд. евро, отпуснати на Унгария от консорциум от китайски банки по-рано тази година, доказа разследване на Vsquare. Будапеща се оказва само посредник.
"Фидес" на Орбан и ВМРО-ДПМНЕ на Мицкоски са съюзници. Унгария от години укрива политическия баща на Мицкоски - Никола Груевски, бивш македонски премиер и лидер на ДПМНЕ, санкциониран по закона "Магнитски". Орбан финансира медийна империя в Северна Македония, която бълва мощна пропаганда и омраза срещу България. Унгария се готви да придобие и македонския телекомуникационен сектор.
Остава въпросът защо унгарското правителство е предоставило финансова помощ на чуждо правителство в момент, когато то самото е изправено пред огромни финансови затруднения. Възниква и друг въпрос - как Скопие ще върне заема?
Днес от ВМРО-ДПМНЕ заявиха, че процедурата е прозрачна и че за първи път има заем, за който предварително се знае за какво ще бъде изразходван и че ще помогне на общините и икономиката.
Лидерът на опозиционната партия Социалдемократически съюз /СДСМ/ заяви, че Законът за заема от Унгария е "голям корупционен проект, за който лихви ще плащат бъдещите поколения".
Иначе заемът от Унгарската експортно-импортна банка ще бъде изтеглен на един транш, а срокът за изплащането му е 15 години, включително три години гратисен период. Лихвеният процент е фиксиран и е в размер на 3,25 на сто. Той предвижда Северна Македония да плаща на Унгарската експортно-импортна банка, частна компания с ограничена отговорност, комисиона за неусвоени средства в размер на 0,5% от заема годишно. Погасяването ще се осъществява с 24 полугодишни вноски, на 15 февруари и 15 август. | БГНЕС