Какво се промени? Ролята на платформите в разпространението на кадри и информация за масовите протести срещу преизбирането му.
Левият лидер беше обявен за победител на изборите на 28 юли с 52% от гласовете, изпреварвайки съперника си Едмундо Гонсалес Урутия, който претендира за изборната победа и твърди, че разполага с доказателства, удостоверяващи правителствена измама.
При обявяването на резултата избухнаха протести, в резултат на които по данни на правозащитни организации са загинали най-малко 24 души, а по данни на властите са задържани около 2000 души.
Сред най-използваните хаштагове в мрежата Х бяха #fraud и #VenezuelaLibre, както и #HastaElFinal.
В другия край на спектъра беше #GanoMaduro ("Мадуро победи").
Демонстрациите, много от които в по-бедните квартали, бяха широко отразени в социалните мрежи, докато повечето традиционни медии запазиха мълчание поради предполагаема цензура и автоцензура.
Мадуро заяви, че съдържанието в социалните мрежи е равносилно на насърчаване на "омраза", "фашизъм", "разделение" и "заплахи“.
"Те използваха изборния процес (...), за да разпространяват омраза в TikTok и Instagram. Напомням на TikTok и Instagram за отговорността им в разпространяването на омраза, за да разделят венецуелците", каза той и поиска от своя Съвет за сигурност "препоръки" за регулиране на социалните медии, за да се спре "престъпният киберфашистки преврат".
Те са "съзнателни разпространители на омраза и фашизъм", заяви Мадуро, който също така обвини собственика на X Илон Мъск, че е организирал "атаките срещу Венецуела" и стои зад "масивен хак" на системата на Националния избирателен съвет (CNE), който все още не е разследван.
"Ще прекъсна отношенията с WhatsApp", заяви Мадуро на митинг в президентския дворец в Мирафлорес.
"WhatsApp се използва, за да заплашва Венецуела, и затова ще изтрия WhatsApp от телефона си завинаги".
Мадуро призова за "доброволно, прогресивно и радикално" премахване на приложението, което е собственост на американската компания Meta заедно с Facebook и Instagram.
"Не е напълно неоснователно да се мисли, че може да се опитат да блокират достъпа до WhatsApp. Куба направи това през 2021 г. по време на масови протести", обясни пред АФП Давид Арагорт, експерт по цифрова сигурност в неправителствената организация Redes Ayuda. | БГНЕС