Лондонският зоопарк преброява животните си едно по едно ежегодно

С марули и кофички с ядки лондонският зоопарк започна годишното си преброяване на животнитe, като изкара от загражденията всички тях - от кози до горили.

Зоологическата градина, която е на почти два века, извършва почти едноседмичното официално преброяване в началото на януари всяка година, като тази година има няколко нови попълнения.

"През последната година имахме успешни размножавания на няколко видове животни", каза ръководителят на операциите с животни Дан Симъндс, изброявайки 11-те пингвинчета, трите азиатски лъвчета и двете малки горили, родени през 2024 г.

Зоологическата градина също така спаси от Чили 53 Дарвинови жаби, които са сред т.нар. еволюционно отличаващи се и световно застрашени видове (EDGE), и отгледа няколко сокорски гургулици, които вече са изчезнали в дивата природа.

През следващите дни гледачите в различните заграждения ще бъдат "много заети", тъй като ще преброят повече от 10 000 животни от над 400 вида, отбеляза Симъндс.

"Работим от 06:00 ч. тази сутрин и ще продължим до края на деня днес, а след това ще повторим процеса още няколко дни, докато приключим с преброяването", каза той.

Йога за лемури

При сутрешните температури, близки до 0°C в средата на зимата в Лондон, някои обитатели се нуждаят от малко повече стимул, за да излязат от отоплените си клетки.

Осемте котешки лемури, застрашени примати, които произхождат от сухите гори и храсталаците на Мадагаскар, бяха особено срамежливи при изгрев слънце.

В крайна сметка една двойка се запъти към външна нагревателна лампа, където щастливо приседна в унисон в пози, подобни на йога. Останалите лемури се сгушиха на топло под отоплителните уреди вътре.

"Лемурите правят слънчеви бани и известната си йога поза - тя им позволява да вкарат слънчевите лъчи в сърцевината на тялото си", обясни Симъндс.

В Кралството на маймуните нямаше проблем да изкарат седемте горили от загражденията им, за да потвърдят броя им.

Двата най-нови члена на групата - Юнона и Венера, родени през януари и февруари миналата година - се държаха за майките си, докато групата излизаше, за да хапне зеленчуци.

"Наистина сме развълнувани от малките горили. Дълго време се опитвахме да докараме мъжки, той да се сприятели с женските и след това да ни създаде две потомства", каза Глин Хенеси, водещ гледач на примати в зоопарка.

"Виждаме как характерите им се проявяват всеки ден. Те са много различни, но е чудесно, че семейната група наистина има още няколко члена", каза още той за Джуно и Венера.

Западните низинни горили живеят в тропическите и блатистите гори на Западна и Централна Африка, където броят им е застрашен заради обезлесяване, лов и болести.

Пингвините

На друго място в зоологическата градина хумболтовите пингвините, които идват от Перу и Чили, бяха заети да плуват или да се радват на сутрешното слънце, докато течеше преброяването.

В допълнение към раждането на 11 малки през миналата година, 5 нови възрастни птици пристигнаха от други европейски зоологически градини, с което колонията нарасна на 65.

Въпреки големия брой, според Симъндс стопаните им могат да разпознаят всеки от тях поотделно.

"Удивително е - аз със сигурност не бих могъл да го направя", добави той, като отбеляза, че всеки от тях има малка гривна като резервен вариант за разпознаване.

Разнообразният набор от безгръбначни животни в зоопарка също трябва да бъде отчетен в инвентаризацията, което е изискване на лиценза за зоологическа градина. Той включва и нов процъфтяващ кошер с медоносни пчели. Е, той се брои като един, за да се избегне преброяването на десетки заети пчели в движение.

След като приключи, преброяването ще бъде споделено с други зоологически градини по света - чрез база данни, наречена ZIMS Species360 - където ще се използва за подпомагане на управлението на глобалните програми за размножаване на застрашени животни. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон