Двата най-големи града на Франция - Париж и Марсилия - изглежда ще останат под контрола на левицата след кметските избори в неделя, прогнозираха социолозите. Социалистите удължиха четвърт век на управление в столицата, а крайната десница претърпя поражение във втория по големина град на страната.
В Париж 48-годишният Емануел Грегоар, бивш заместник на излизащия кмет Ан Идалго, победи десноцентристката бивша министърка Рашида Дати. Протежето на осъдения бивш президент Никола Саркози се надяваше да стане вторият поред женски кмет на столицата. „Париж реши да остане верен на своята история", заяви Грегоар пред ликуваща тълпа. В Марсилия действащият кмет Беноа Паян беше преизбран с голяма преднина пред кандидата на крайната десница Франк Алисио.
В северния пристанищен град Льо Авр центристкият бивш министър-председател и обявен президентски кандидат Едуар Филип беше преизбран за кмет. „Има основания за надежда в нашата творческа и амбициозна младеж, способна да изгради един нов свят, по-уважителен към хората", заяви Филип пред поддръжниците си. Той се смята за един от най-силните опоненти на потенциалния президентски кандидат на крайнодясната партия „Национален сбор" - Марин льо Пен или нейния лейтенант Жордан Барделa.
Крайнодясната партия се надяваше на победи в южните градски центрове, но ранните прогнози смазаха тези амбиции. Десен кандидат победи „Национален сбор" в Тулон, а в Ним кандидатът на крайната десница загуби от комунист. Партията запази единствено Перпинян - най-големият управляван от нея град с 120 000 жители, спечелен на първия тур миналата неделя.
Изборите се следят с особено внимание като барометър на нагласите преди президентските избори през 2027 г. Общата избирателна активност е 57 процента - най-ниската в местните избори в страната от изданието от 2020 г., проведено по време на пандемията от Ковид. |БГНЕС, АФП