Крал Чарлз приветства Канада в речта си при откриването на парламента

Седейки до кралица Камила, кралят намекна и за последния път, когато монарх откриваше нов парламент преди почти седем десетилетия, когато покойната му майка посети Отава.

 

Крал Чарлз заяви, че канадците могат „да дадат на себе си много повече, отколкото някоя чужда сила на който и да е континент може да им отнеме“, в рядка реч пред парламента на страната, която беше критика към президента на САЩ Доналд Тръмп и заплахите му да анексира страната, предаде Гардиън.

Чарлз, който е държавен глава на Канада, е първият монарх от 1957 г. насам, който председателства откриването на нов канадски парламент.

В реч, на която присъстваха законодатели, лидери на коренното население и високопоставени лица, Чарлз, който е на 20-тото си посещение, похвали страната, която, по неговите думи, обича „толкова много“.

„Истинският Север е наистина силен и свободен“, каза той – позовавайки се както на канадския национален химн, така и на неотдавнашните заплахи на Тръмп да направи Канада 51-вата държава.

Тронната реч обикновено се произнася от генерал-губернатора и има за цел да очертае плановете на правителството за следващата сесия. Речта се изготвя от кабинета на министър-председателя в сътрудничество с персонала на кралския двор.


Кралят не спомена директно Тръмп, но думите му бяха внимателно следени за скрити критики към американския президент и драматичното преобразуване на отношенията на САЩ с Канада.

„Демокрацията, плурализмът, върховенството на закона, самоопределението и свободата са ценности, които канадците ценят високо и които правителството е решено да защитава“, заяви Чарлз, като каза на присъстващите, че „оставайки верни на канадските ценности“, страната може да „изгради нови съюзи и нова икономика, която да служи на всички канадци“.

Кралят намекна за усилията за облекчаване на напрежението със САЩ. „Премиерът и президентът на Съединените щати, например, започнаха да определят нови икономически и сигурностни отношения между Канада и САЩ, основани на взаимно уважение и общи интереси, за да донесат трансформационни ползи за двете суверенни нации.“

Седейки до кралица Камила, кралят намекна и за последния път, когато монарх откриваше нов парламент преди почти седем десетилетия, когато покойната му майка посети Отава.

Кралица Елизабет каза по време на речта си през 1957 г., че „на фона на международните отношения никоя нация не може да живее сама за себе си“. Чарлз заяви, че се гордее с начина, по който „Канада продължава да дава пример на света с поведението и ценностите си като сила за добро“.

Символичната визита се състоя в момент, в който канадците все още не са сигурни каква роля искат монархията да играе в бъдеще. През 2023 г. проучване на социологическата агенция Ипсос показа, че близо 70% от канадците смятат, че кралското семейство не трябва да играе важна роля в канадското общество. Но тази цифра е спаднала до 56% в ново проучване, което показва затопляне на отношението към монархията, отчасти поради влошаващите се отношения със САЩ.


Все пак не всички партии в парламента подкрепиха присъствието на Чарлз. Сепаратистката партия Bloc Québécois отсъстваше – както обикновено по време на речта – в знак на протест срещу изказването на „чужд крал“.

„За да отстояваме суверенитета на Канада, търсим символа на факта, че Канада има краля на Англия за свой суверен“, обяви лидерът Ив Франсоа Бланше в дните преди речта. „Има пълно несъответствие, което изглежда отразява личните симпатии на [премиера Марк] Карни, а не адекватното разбиране на чувствителността на Квебек.“

Представители на инуитите, метисите и първите народи присъстваха в Сената, след като посрещнаха краля в Отава. Лидерите на коренното население описаха посещението като значимо напомняне за вековната връзка между първите жители на Канада и британската корона – двамата подписали многобройните договори, които поставиха основите на това, което по-късно щеше да стане Канада.

"Посещението на краля е възможност да се подчертае връзката между първите народи и короната. Ние сме съюзници с вечна свещена връзка, която не може да бъде разрушена„, се посочи в изявление на Синди Уудхаус Непинак, национален представител на Асамблеята на Първите народи. “Британската корона и Първите народи са в основата на създаването на Канада. Ние също сме различни народи, обединени от мир и приятелство.„

Уудхаус Непинак подчерта, че Чарлз, като крал на Канада, “носи отговорност да спазва договорите, които защитават нашите права". |БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон