Ковид-19 се развива и при елените

Коронавирусът, който стои в основата на пандемията Ковид-19, далеч не е изчезнал. Той не само все още е широко разпространен сред хората, но според ново проучване вирусът често преминава от нас и към белоопашатите елени, където изглежда се развива още по-бързо, съобщава „Science alert”.

Произходът на SARS-CoV-2 остава загадка, но освен че е възможно вирусът да е преминал от друг вид към нас, той е способен да премине и от нас към различни други бозайници.

Според предишни изследвания вирусът вече може да е разпространен сред белоопашатите елени в някои части на САЩ.

В новото проучване изследователите са търсили инфекции със SARS-CoV-2, като са взели секрет от носовете на свободно живеещи елени в Охайо. В периода между ноември 2021 г. и март 2022 г. те са използвали назални тампони, за да вземат проби от 1522 животни, открити в 83 от 88-те окръга на щата.

Генетичният анализ на тампоните показа активни SARS-CoV-2 инфекции при 10% от елените, като поне един положителен случай беше открит в 59% от изследваните окръзи.

Изследователите са взели и кръвни проби от някои от изследваните бозайници, за да търсят доказателства за предишни инфекции, за които свидетелства наличието на специфични антитела. Въз основа на получените резултати те изчисляват, че близо 24 % от елените в Охайо са били заразени с SARS-CoV-2 в някакъв момент.

Освен това геномният анализ показва, че поне 30 от откритите активните инфекции са внесени от хора.

"Обикновено говорим за междувидовото предаване като за рядко събитие, но това не беше огромна извадка, а ние успяхме да документираме 30 пренасяния. Изглежда, че болестта се придвижва между хората и животните доста лесно", казва съавторът на изследването Андрю Боуман, ветеринарен епидемиолог в Държавния университет в Охайо.

Изследователите отбелязват, че белоопашатите елени могат да служат като резервоар за вируса, като потенциално могат да го разпространят сред други диви животни, добитък и хора.

"И все повече доказателства сочат, че хората могат да се заразят с вируса от елени - което не е изненадващо", казва Боуман. "Вероятно това не е еднопосочен канал."

През декември 2021 г. ветеринарният епидемиолог и колегите му са открили коронавируса в девет обекта в Охайо, като са установили, че той е най-разпространен в близост до гъсто населени места с хора. Без по-широкообхватно наблюдение обаче общата картина остава неясна.

"Разширихме обхвата на територията на Охайо, за да видим дали това е локален проблем - и го открихме на много места, така че не е само регионално явление", твърди Боуман.

При много от животните са били открити доказателства за излагане на силно заразния вариант делта, който е най-разпространеният щам сред хората в САЩ през периода на изследването. Имало е и признаци на алфа варианта, който е достигнал своя пик сред хората по-рано през 2021 г.

Генетичният състав на вариантите делта при елените съвпада с тези, които се разпространяваха сред хората по това време, съобщават изследователите. Това предполага, че са настъпили събития, при които вирусът се е "прелял" от нашия вид в техния.

След като елен по някакъв начин е прихванал коронавирус от човек, вирусът очевидно е започнал да се разпространява сред дивите елени на групи, установява проучването, като някои групи са се разпространили извън пределите на един окръг.

"Вероятно има времеви компонент в това, което открихме - бяхме близо до края на пика на делта при хората, а след това видяхме същия тренд при елените", казва Боуман.

Според изследването на мутациите във вирусните проби SARS-CoV-2 еволюира по-бързо при елените, отколкото при хората, въпреки че остава неясно какво точно означава това за нас. Възможно е вирусът да продължи да се развива при елените и да се разпространи обратно при нас, но дори и това да се случи, проучването показва, че ваксинацията с Ковид предлага защита./БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон