Ново проучване на Университета на Торонто установи, че консумацията на ядки вместо въглехидрати може да помогне на хората с диабет тип 2 да поддържат нивата на кръвната си захар под контрол.
Това е важно, защото контролирането на кръвната захар е ключово за поддържането на добро здраве и избягването на сериозни здравословни проблеми, свързани с диабета.
Ядките са прости сухи плодове с ядливо семе вътре в твърда черупка. Често срещаните видове включват бадеми, орехи, кашу, шамфъстък, пекан, лешници, кедрови ядки, бразилски орехи и дори фъстъци. Въпреки че фъстъците технически са бобови растения, ние често ги третираме като ядки.
Ядките не само са вкусни, но и богати на полезни хранителни вещества. По-ранни изследвания показаха, че редовното консумиране на ядки може да помогне за контролиране на теглото и да намали риска от дългосрочни заболявания. Това ново проучване разгледа дали заместването на въглехидратите с ядки може да помогне за понижаване на кръвната захар и подобряване на сърдечното здраве при хора с диабет.
Въглехидратите, особено рафинираните, могат бързо да повишат нивата на кръвната захар. От друга страна, ядките са богати на полезни мазнини, особено мононенаситени мазнини, за които е известно, че поддържат здравето на сърцето.
Изследователите проучили и как ядките влияят на холестерола и други показатели за здравето. Намаляването на LDL холестерола (т.нар. „лош“ холестерол) е важно, защото високите нива могат да запушат артериите и да доведат до сърдечни пристъпи и инсулти.
В изследването участвали 117 възрастни с диабет тип 2. Всички те приемали лекарства за контрол на кръвната захар. Те били разделени на три групи и следвали различни диети в продължение на три месеца:
Една група консумирала 75 грама смесени ядки всеки ден. Друга група хапвала пълнозърнести мъфини, които имали същия калориен и протеинов състав, но били източник на въглехидрати. Третата група консумирала половината ядки и половината мъфини.
В края на тримесечния период хората от групата, консумирала пълната доза ядки, имали по-ниска кръвна захар от тези в групата, консумирала мъфини. Те имали и по-ниски нива на LDL и не-HDL холестерол. И двете са добри признаци за намаляване на риска от сърдечни заболявания.
Това означава, че заместването на някои въглехидрати с ядки може да помогне на хората с диабет тип 2 да контролират състоянието си и едновременно с това да поддържат здравето на сърцето си.
Само един участник в проучването имал здравословен проблем. Този човек, който бил в групата с половин доза ядки, отишъл в болницата с проблем със сърдечния ритъм след като почиствал сняг. Лекарите заявиха, че проблемът не е свързан с изследването.
Проучването също така посочи, че различните ядки предлагат различни ползи. Бадемите са богати на калций и други хранителни вещества. Пеканите са с високо съдържание на фибри, което помага за храносмилането. Макадамията е пълна с мононенаситени мазнини, които са полезни за холестерола. Орехите осигуряват омега-3 мастни киселини, които са отлични за сърдечното здраве.
Необходими са допълнителни изследвания, за да се разбере как всеки вид ядки може да помогне по уникален начин на хората с диабет. Но засега това проучване показва, че консумацията на повече ядки и по-малко въглехидрати може да бъде разумен и здравословен ход за хората с диабет тип 2.
Изследването е проведено под ръководството на д-р Дейвид Дж. Дженкинс и е публикувано в списание Diabetologia. То допълва нарастващите доказателства, че малки промени в диетата – като добавянето на повече ядки – могат да имат голямо влияние върху здравето. | БГНЕС