Кондов: И от Белград зависят конституционните промени в Северна Македония

Конституционните промени в Северна Македония зависят и от Белград. Нашите партньори разбират влиянието на Белград все по-ясно. Те виждат влиянието върху Босна, Черна гора. Става им все по-ясна ролята на Белград в Западните Балкани.

Това заяви пред БГНЕС заместник-министърът на външните работи Иван Кондов на изслушване в парламента във връзка с неизпълнението на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с България от страна на Северна Македония.

На въпрос дали България предупреждава своите съюзници за руско-сръбското влияние в Скопие и опасностите за ЕС, ако този антиевропейски проект бъде допуснат в Съюза, Кондов отговори:

"Като цяло се стремим, макар и може би по-дипломатично отколкото вие го казахте, да насочим вниманието към това, че по този начин се вкарва едно влияние, което най-вероятно идва извън Европейския съюз и от други държави. Директно не съм говорил на Съвет Външни работи за теорията на македонизма, просто няма възможност да кажеш толкова неща в три минути. Но съм съгласен, че в някакъв момент ние ще трябва да го говорим, може би не на съвсем високо политическо ниво, но по някакъв начин да започнем да насочваме вниманието, първоначално чрез медии, после научни конференции и т.н. Съгласен съм, че там (по този въпрос) трябва да има някакво действие. Нашите партньори разбират влиянието на Белград все по-ясно. Те виждат влиянието върху Босна, Черна гора. Става им все по-ясна ролята на Белград в Западните Балкани."

Директор на Дирекция "Югоизточна Европа" Момчил Райчевски посочи ползите от признаването на българското малцинство в Албания, благодарение на дългогодишна последователна българска политика, и направи сравнение с необходимостта от вписване на българите в Основния закон на РСМ.

Кондов добави: "Има още една столица, от която доста зависи, и това е Белград. Единият от министрите в новото македонско правителство от сръбски произход (Иван Стоилкович - бел.ред.) със спокойствие и гордост го заяви и всички го подкрепиха."

"Договореният през 2022 г. компромис за европейската перспектива на Северна Македония има ясни условия, които трябва да бъдат изпълнени. Включването на българите в Конституцията е само една от точките и непреодолимо предварително условие. България няма да допусне въпросът за правата на македонските българи да се превърне в заложник в преследването на вътрешнополитическите цели в РСМ. Тази позиция е ясно заявена пред всичките ни европейски партньори. Уверявам ви, че навсякъде където съм участвал, включително Съвета по външни работи, съм поставял този въпрос. МВнР отстоява позицията на всички равнища в Съюза и комуникира във всички двустранни и многостранни европейски формати необходимостта Скопие да осигурява равноправна и действителна възможност на гражданите с българско самосъзнание да отстояват своята културна и национална идентичност", каза още Иван Кондов по време на изслушването.

"Активно информираме държавите-членки на ЕС за системно налагания институционален и извънинституционален натиск върху българите в Северна Македония. Предприехме мерки за информиране на държавите-членки, Европейската комисия и Европейския съвет за българската позиция спрямо недопустимото поведение на новото правителство в Скопие - неизпълнението на договорите, агресивната антибългарска политическа реторика и намеренията за предоговаряне на постигнатия европейски консенсус. Сред партньорите има пълно разбиране на нашата позиция", каза още заместник-министърът.

Кондов посочи, че друг е въпросът какво ще предприемат властите в Северна Македония: "Отиват по-далеч, работят и срещу въпроса за Коридор 8. Говорят за неизпълнение, за пренасочване на средства".

По отношение на блокирания от Скопие процес на конституционните промени и Договора за добросъседство с България, Кондов каза, че македонските власти са го оставили настрани и не го изпълняват.

Заместник външният министър коментира и възможността България и Гърция да защитават позициите си спрямо Скопие в пакет:

"Това е сложен, деликатен въпрос. Самата Гърция невинаги е съгласна напълно да влезе в пакет с нас. Те имат своя визия. Когато дойде новото македонско правителство, в много случаи реагирахме заедно (с Атина - бел.ред.) в европейски контекст, но в крайна сметка те също имат своя начин за постигане на целите си. Пълен пакет не може да се постигне по този въпрос." | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон