Републиканецът Брайън Маст внесе в Конгреса на САЩ поправка, която предвижда засилено ангажиране на САЩ на Балканите и по-ясна формулировка на американската политика спрямо региона.
Маст е председател на Комисията по външни работи в Камарата на представителите.
Тази стъпка признава стратегическото значение на региона и очертава ясни приоритети за американската външна политика, сред които:
подкрепа за независимостта на Косово и бъдещото му членство в НАТО;
натиск върху Сърбия за намаляване на връзките ѝ с Русия и Китай;
разкриване на сътрудничеството на Сърбия с Русия, Китай и Иран в сферата на технологиите и сигурността;
разширяване на санкциите срещу лица и структури, които възпрепятстват мира и стабилността в Западните Балкани.
Поправката задължава САЩ да назначат посланици в три балкански държави, включително Косово.
„Помощник-държавният секретар по европейските и евразийските въпроси ще разработи стратегия за възстановяване на стабилността в Западните Балкани. Тя ще постави като приоритет назначаването на американски посланици в балкански страни, включително в правителствата на Черна гора, Косово и Босна и Херцеговина; ще включва препоръки за политики относно това как САЩ могат да подкрепят независимостта на Косово и бъдещото му членство в НАТО“, гласи част от текста. | БГНЕС