Втората по големина икономика в света се бори с дълговата криза в сектора на недвижимите имоти, отслабващото потребление, застаряващото население и геополитическото напрежение.
Президентът Си Дзинпин ще ръководи Третия пленум на комунистическата партия, който по принцип се провежда на всеки пет години през октомври.
Държавните медии през юни съобщиха, че четиридневното събрание ще "разгледа предимно въпроси, свързани с по-нататъшното цялостно задълбочаване на реформите и напредъка на китайската модернизация", а Си заяви, че партията планира "големи" реформи.
Тин Лу, главен икономист за Китай в Nomura, заяви, че срещата е "предназначена за генериране и обсъждане на големи, дългосрочни идеи и структурни реформи, вместо да се правят краткосрочни политически корекции".
През 1978 г. тогавашният лидер Дън Сяопин използва заседанието, за да обяви пазарни реформи, които да изведат Китай на пътя на ослепителния икономически растеж чрез отварянето на страната към света.
А неотдавна, след срещата при закрити врата през 2013 г., ръководството обеща да даде на свободния пазар "решаваща" роля в разпределението на ресурсите, както и други мащабни промени в икономическата и социалната политика.
Китай в следващите часове трябва да публикува данните за растежа през второто тримесечие, въпреки че в близкото минало властите са отлагали публикуването на резултатите за БВП, ако те съвпадат с големи събития - както направиха по време на 20-ия национален конгрес на ККП в средата на октомври 2022 г.
Експерти очакват китайската икономика да е нараснала средно с 5,3% на годишна база между април и юни.
Пекин се стреми към петпроцентов растеж през тази година - завиден за много западни държави, но далеч от двуцифрената експанзия, която години наред движеше китайската икономика. | БГНЕС