Китай разкрива нови стимули за насърчаване на икономиката

Китайската централна банка представи редица мерки за стимулиране на изпитващата затруднения икономика на страната, като намали размера на паричните средства, които банките трябва да държат в резерв, и понижи основния лихвен процент.

Китайската икономика, втората по големина в света, все още не е постигнала дългоочакваното възстановяване след пандемията, тъй като е засегната от продължителна дългова криза в сектора на недвижимите имоти, продължаващ дефлационен натиск и висока безработица.

Ръководството на страната си е поставило за цел петпроцентов растеж през 2024 г. - цел, която според анализаторите е оптимистична предвид насрещните ветрове, пред които е изправена икономиката, предаде АФП.

Шефът на централната банка Пан Гуншън заяви на пресконференция в Пекин, че тя ще намали редица лихвени проценти в опит да стимулира растежа.

Китай ще „намали нормата на задължителните резерви и основния лихвен процент и ще понижи пазарния референтен лихвен процент“, заяви Пан.

„В близко бъдеще нормата на задължителните резерви ще бъде намалена с 0,5 процентни пункта“, каза той.

Според него този ход ще влее около 1 трилион юана (141,7 млрд. долара) „дългосрочна ликвидност“ на финансовия пазар.

Той добави, че Пекин ще „намали лихвените проценти по съществуващите ипотечни кредити и ще уеднакви съотношението на първоначалната вноска за ипотечните кредити“.

Той също така ще „насочи търговските банки да намалят лихвените проценти по съществуващите ипотечни кредити до равнището на лихвените проценти по новоотпуснатите кредити“.

Акциите в Хонконг и Шанхай поскъпнаха при отварянето на борсите, след като Китай представи мерките.

Имотите и строителството отдавна представляват повече от една четвърт от брутния вътрешен продукт на Китай, но секторът е подложен на безпрецедентно напрежение от 2020 г. насам, когато властите затегнаха достъпа на строителните предприемачи до кредитиране в опит да намалят нарастващия дълг.

Оттогава големите компании, включително China Evergrande и Country Garden, се задъхват, а спадащите цени разубеждават потребителите да инвестират в имоти.

Пекин представи редица мерки, насочени към стимулиране на затрудненото състояние на сектора, включително намаляване на минималния размер на първоначалната вноска за купувачите на първо жилище и предложение правителството да изкупува търговски недвижими имоти.

По данни на централното правителство местните власти в Китай са изправени пред нарастващо дългово бреме от 5,6 трилиона долара, което поражда опасения за икономическата стабилност в по-широк план.

Говорейки заедно с ръководителя на централната банка, директорът на Националната администрация за финансово регулиране Ли Юнцзъ заяви, че Пекин „активно ще си сътрудничи при разрешаването на рисковете, свързани с недвижимите имоти и дълговете на местните власти“.

„Финансовата индустрия на Китай, особено големите финансови институции, функционира стабилно и рисковете са контролируеми“, настоя той.

„Ние твърдо ще поддържаме основната линия за предотвратяване на системните финансови рискове“, добави той. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон