„Днес ние заедно написахме част от историята... Отворихме вратата към нова ера... Това, което постигнахме, надмина и най-смелите ми мечти“, заяви лидерът на Партията на свободата (ПС) Херберт Кикъл пред ликуващи привърженици на партията във Виена.
Крайнодясната Партия на свободата (FPÖ) печели парламентарните избори в Австрия, показаха първите предварителни резултати.
FPÖ на Херберт Кикъл получава 29,1% от гласовете, сочат прогнозите, публикувани от обществената телевизия ORF.
Управляващата Австрийска народна партия (ÖVP), водена от канцлера Карл Нехамер, получава 26,2% от гласовете и остава на втора позиция. На трето място е Социалдемократическа партия (SPÖ) с 20.4%. НЕОС-Нова Австрия има 8,8 на сто подкрепа, а Зелените допълват 5-ата с 8,6%
Първоначалните оценки са основани на преброяването на част от гласовете по пощата и на бюлетините от затворените по-рано избирателни секции.
Откакто през 2021 г. Херберт Кикъл оглави опетнената от обвинения партия, нейната популярност се повиши благодарение на гнева на избирателите срещу миграцията, инфлацията и ковид ограниченията.
Затвърждавайки имиджа на FPÖ като антисистемна партия, 55-годишният Кикъл води кампанията си с лозунги като „Смело опитайте нещо ново“.
Избирателните секции отвориха в 7:00 ч. сутринта (8:00 ч. българско), а последните затвориха в 17:00 ч. (18:00 ч. българско).
Повече от 6,3 от 9-те милиона жители на Австрия имаха право да гласуват.
Първото правителство на FPÖ с консерваторите през 2000 г. предизвика широки протести и санкции от страна на Брюксел. Оттогава насам крайно десните партии са във възход в цяла Европа.
На последния предизборен митинг на FPÖ управителят на кафенето Валтер Герхард Пиранти заяви пред АФП, че е заинтригуван от „аскетизма“ на Кикъл, заявявайки, че той е „голямо изключение“ сред политиците, „които като цяло са развратни или корумпирани“.
Кикъл редовно критикува санкциите на ЕС срещу Русия, подкрепя крайнодясната концепция за „ремиграция“, която призовава за експулсиране на хора с неевропейски етнически произход, които не са успели да се интегрират, и се обявява против отиващото си правителство.
По време на разгара на мигрантската криза през 2015 г. Австрия - наред с Германия и Швеция - беше една от предпочитаните дестинации за бежанците и досега е такава.
Междувременно подкрепата за консервативната ÖVP е спаднала с цели 11% от последните национални избори през 2019 г.
Техният младши коалиционен партньор, Зелените, също регистрира понижение спрямо предходните резултати.
Анализаторите масово прогнозират, че дори FPÖ да спечели най-много места, ще има нужда от партньори, с които да управлява.
Нехамер потвърди нежеланието си да работи под ръководството на Кикъл, който се нарече бъдещият "Volkskanzler", народен канцлер, както Адолф Хитлер е наричан през 30-те години на миналия век.
Въпреки това не е изключена безпрецедентна трипартийна коалиция, оглавявана от ÖVP със социалдемократите, които ще спечелят малко над 20 на сто от гласовете, и трета партия, вероятно либералната НЕОС.
„FPÖ основно всява страхове и никога няма да допринесе с нещо конструктивно“, каза 29-годишният изследовател Терес Фризахер пред АФП след гласуването във Виена, позовавайки се на корупционни скандали, които често са обхващали партията.
И двете предишни правителства на ÖVP -FPÖ бяха краткотрайни.
Последният, оглавяван от харизматичния тогавашен лидер на ÖVP Себастиан Курц, се срина заради грандиозен корупционен скандал на FPÖ през 2019 г., след само година и половина на власт. | БГНЕС