Обстановката в Елин Пелин, където се взривиха складове с фойерверки, е абсолютно спокойна. Това заяви за БГНЕС председателят на Общинския съвет на града Богомил Бранков.
Минути след 8.00 часа сутринта пътят между село Гара Елин Пелин и град Елин Пелин беше отворен. Тази нощ от "Пирогов" съобщиха, че е починало и 20-годишното момиче, което бе прието с 85% изгаряния и тежко обгазяване. Вчера в болницата почина и баща й, известният български учен доц. д-р Петър Шишков.
“Вчера към 11.00 часа пожарът беше локализиран. Имаше притеснение за последния склад дали ще се стигне до някакъв взрив. Той е и най-опасният от шестте склада, благодарение, че са спазени всичките изисквания за отстояние остава защитен. Сутринта казаха, че е извън опасност да гръмне. След това разпоредиха връщане на хората по домовете и възстановихме тока”, каза той. Бранков съобщи, че е взето решение да се намали периметъра на безопасност. Огражденията започнаха да се преместват, за да се възстанови логистиката на пътя.
“Животът лека полека се възстановява в нормалния ритъм”, подчерта Бранков.
В момента има и мисия, която описва щетите. Вчера са били описани около десетина къщи: има счупени прозорци, паднали мазилки. Няма по-сериозни щети. Днес и утре ще продължат обходите, за да бъдат описани всички щети.
Евакуирани са били жителите на около 30-40 къщи. Първите две улици бяха евакуирани по нареждане на вътрешния министър. Според него вътрешния министър на място е взел правилното решение, че не е била наложителна цялостна евакуация на населението, което възлиза на 4000 души и това е щяло да внесе само смут.
Имало е напрежение сред гражданите, но след разговори те са разбрали, че е добре да се вслушат в органите на реда и да се евакуират.
Гърмежи се чуват постоянно.
Сериозна трагедия, силни взривове, които, за съжаление, отнеха два човешки живота, съболезнования, заяви за БГНЕС Николай Николов, бивш началник на пожарната и настоящ съветник на служебния министър в МВР.
Поздравления за колегите, които с риск за себе успяха първоначално да ги спасят, каза той.
Николай Николов посочи, че не за пръв път горят подобни складове в света. “При нас е малко по-добре откъм жертви и разрушения. Преди няколко години в една от северните европейски държави при подобен инцидент бяха поразени стотици къщи, а десетки човешки животи бяха отнети, като че ли стоим малко по-добре”, отбеляза той.
Николай Николов съобщи, че постепенно нещата се овладяват. “Последният взрив беше преди броени минути, така че започваме отново да отчитаме прословутите 24 часа, с които целим да създадем безопасни условия за нашите момчета и да не дадем допълнителни жертви. Щабът обсъжда кога да бъде пуснат газа, към момента не сме склонни да правим тази операция и да застрашим допълнително действията там”, заяви Николов. Той обясни, че строителството на подобни складове с пиротехника става след съгласуване на проекта и неговото приемане от държавна комисия, така че лесно може да се направи проверка дали в имало някакъв проблем - дали има нарушение на отстоянието или не.
Анализирайки работата на спасителните действия, той посочи, че работата е добре координирана, много служби са тук, внимателно и безопасно се работи.
“По отношение на това дали са необходими нови строителни технически норми, дали трябва да се строят подобни съоръжения по-далеч, въпросът трябва да се изследва по-спокойно и тогава да се отговори на него”, каза Николов. I БГНЕС