Ежедневно България плаща по милион и 50 хиляди лева на ден за услуга, която не ползваме. Близо 600 млн. лева вече са платени по договора с турската газова компания „Боташ“, а капацитетът, който е ползван, е около 40 хиляди.
Това заяви министърът на енергетиката Жечо Станков. Той изрази увереност, че ДАНС и прокуратурата, които работят по изпратения им доклад за „Боташ“, ще установят чия е вината за неизгодния за страната договор.
Станков бе категоричен, че компанията „Булгаргаз“ трябва да бъде съхранена.
Без да използва думата „фалит“, министърът заяви пред бТВ тази сутрин: Да, финансовото състояние ѝ не е добро. „Булгаргаз“ трябва да бъде съхранена. Договорът с „Боташ“ определено е поставил „Булгаргаз“ на колене. Колегите от служебното правителство, умишлено или не, са навредили на интересите на държавата.
Станков съобщи още, че задълженията на „Топлофикация София“ са повече от 1 млрд. лева към БЕХ. Той е провел среща с кмета на столицата Васил Терзиев по темата.
Столична топлофикация се управлява от кмета и СОС и трябва да бъдат предприети необходимите действия, каза енергийният министър и добави, че подаването на газ към софийската топлофикация няма да спре.
Няма да допуснем увеличаване на цената на парното, увери Станков.
Ако я нямаше България на Балканите, ако я нямаше в Източна Европа – в Северна Македония и в Сърбия щеше да се случи същото като в Испания и Португалия, заяви още Станков, след като София помогна на Скопие и Белград след енергийния срив.
В заключение енергийният министър каза, че дневната и нощната тарифа за ток за домакинства ще бъдат запазени.
Либерализацията на електроенергията за битовите потребители отпада, защото няма да позволя високата цена на тока от свободния пазар да се пренесе в сметките им. Ако оставим домакинствата на свободен пазар днес, рискуваме в края на месеца те да получат 5 пъти по-висока сметка за ток, обясни Станков и добави, че с отлагането на либерализацията се дърпа и ръчната спирачка на инфлационите процеси. | БГНЕС