Президентът Румен Радев е договорил ексклузивно с президента на Турция Реджеп Ердоган споразумението с „Боташ“, заради което България е принудена да плаща милиони левове без да получава необходимите услуги. Това стана ясно от интервю на бившия служебен енергиен министър Росен Христов по бТВ.
Министър Христов обясни, че страната ни се е обърнала към турската компания „Боташ“ с молба да ни бъдат доставени определени количества природен газ, но от там са заявили, че поради политиката на Турция в газовата сфера този въпрос трябва да бъде обсъден на по-високо държавно ниво.
В тази ситуация „подходихме към турските политици, това беше президентът и делегация от няколко министри“, заяви Христов. В делегацията от наша страна освен президента Радев и енергийния министър са били още министърът на отбраната Димитър Стоянов и вицепремиерът Христо Алексиев.
„Имаше отделни срещи между министрите, между президентите и обща заедно. Една от темите беше да се разреши на „Боташ“ да преговаря с нас“, обясни Росен Христов и подчерта, че това беше направено „ексклузивно само за нас“.
Той заяви, че при подобно искане на европейците, водени от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, Турция е отказала.
„След като това разрешение беше дадено на „Боташ“, започнаха преговорите на техническо ниво по самия договор. Бяха проведени редица разговори, бяха обсъдени основните позиции по договора, след което договорът беше предложен в пълен пакет от „Боташ“, разясни Христов.
Той обясни, че негов подпис не стои под този договор, той е подписан от тогавашния директор на „Булгаргаз“ Деница Златева. „Аз нямам подпис под този договор. Ако имах, то сега нямаше да има договор, защото моят подпис е невалиден и няма да има стойност“, уточни Христов.
БГНЕС припомня, че вчера в Народното събрание се състоя изслушване за договора с „Боташ“, на което Росен Христов и Деница Златева бяха поканени от депутатите.
Договорът е за достъп до терминалите за регазификация на втечнен природен газ и последващия му пренос до България за периода от 1 януари 2023 г. до 31 декември 2035 г. - цели 13 години. Договорът задължава страната ни да плаща на своя югоизточен съсед около 500 хиляди долара дневно такса за този достъп и пренос по турската инфраструктура. При това тази такса се дължи независимо от това дали ние доставяме „синьо гориво“ или не. Освен това цените на таксите подлежат на индексация заради инфлацията, а както знаем през последните години тя върви изключително и само нагоре, което допълнително товари държавата ни в лицето на „Булгаргаз“.
Според много експерти и политици договорът с „Боташ“ е неизгоден за България.
Към днешна дата, според изчисленията на лидера на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов, имаме да даваме 568 млн. лв. на „Боташ. Тези цифри се базират на официална справка, изготвена от министъра на енергетиката Жечо Станков. І БГНЕС