Ударите се чуха из целия средиземноморски град и предизвикаха паника в жилищния район, който е бил основната крепост на подкрепяното от Иран движение от десетилетия.
Това бяха най-ожесточените удари, ударили Бейрут, откакто Израел премести фокуса си от войната в Газа към Ливан тази седмица, нанасяйки удари по крепостите на Хизбула из страната и убивайки стотици хора. Израелските телевизионни мрежи съобщиха, че ръководителят на Хизбула Хасан Насрала е бил целта на удара, макар източник, близък до групировката, да каза, че той е „добре“. Насрала се радва на култов статут сред своите привърженици мюсюлмани шиити и е единственият човек в Ливан с властта да води война или да сключва мир, но той води живот в укрити, за да избегне убийство.
„О, Боже мой, поразително. Имах чувството, че сградата ще се срути върху мен“, каза Абир Хамуд, учителка на 40 години, която живее в южното предградие на Бейрут. Ахмад Ахмад, на около 60 години, каза, че е избягал от къщата си в южните предградия след ударите, които според него се почувствали „като земетресение“.
Стотици семейства се натъпкаха в превозни средства и избягаха от южните предградия на Бейрут през нощта срещу събота, след като Израел удари района и предупреди някои райони да се евакуират, съобщиха кореспонденти на АФП. Нови удари удариха южните предградия на Бейрут рано в събота след огромни нападения часове преди това, според израелската армия, насочени към "централния щаб" на „Хизбула“ в района. Посред нощ се образуваха тесни места по обикновено пустите улици на столицата, много от които потънали в тъмнина заради спиране на тока. На Площада на мъчениците в центъра на Бейрут или по протежение на крайбрежната алея, мъже, жени и малки деца се разхождаха или седяха на земята.
"Бяхме вкъщи, когато имаше призив за евакуация. Взехме документите си за самоличност, някои вещи и си тръгнахме", каза сирийският бежанец Радван Мсалам, който живее в южните предградия на Бейрут. Бащата на шест деца на възраст между 3 и 17 години каза, че те "нямат къде да отидат", добавяйки, че те не могат да се върнат в разкъсваната от война родна страна.
Спасителите работиха през нощта в търсене на оцелели при ударите в петък, най-големите в Южен Бейрут, откакто Хизбула и Израел водиха едномесечна война през 2006 г. Телевизията Ал-Манар на Хизбула съобщи, че седем сгради са били унищожени при ударите
Те бяха последвани от втора бомба часове по-късно, която според израелската армия е насочена срещу оръжията на Хизбула, съхранявани в сгради в района - твърдение, което групировката отрече. Хизбула започна битка с израелските войски по границата с Ливан ден, след като нейният палестински съюзник Хамас организира безпрецедентната си атака срещу Израел на 7 октомври. Израелският премиер Бенямин Нетаняху обеща в обръщение към световните лидери в петък, че няма да има отстъпки в битката срещу Хизбула, докато северната граница на Израел не бъде осигурена.
Предупреждение до цивилните
Източник, близък до Хизбула, каза, че първоначалната вълна от удари е изравнила шест сгради и според предварителните данни шестима души са убити и 91 ранени. Израелският военен говорител Даниел Хагари каза, че ударът е бил насочен към "централния щаб" на Хизбула в южните предградия на града. След ударите в Бейрут Хизбула заяви, че е изстреляла повече ракети срещу Израел "в защита на Ливан и неговия народ". Няма съобщения за жертви. Израелската армия предупреди цивилните в части от крепостта на Хизбула в Южен Бейрут да евакуират района, преди да извършат втората си бомбардировка. Той също така каза, че няма да позволи на Иран да прехвърля оръжия на своя съюзник Хизбула през летището в Бейрут. Неговите самолети бяха в готовност да се намесят, ако бъдат открити такива доставки. Израелската армия съобщи, че втората вълна от удари е била насочена срещу цели на Хизбула в района на Тир в Южен Ливан.
"Най-смъртоносният за едно поколение"
ООН многократно осъждаше рязката ескалация на насилието в Ливан тази седмица. „Свидетели сме на най-смъртоносния период в Ливан за едно поколение и мнозина изразяват опасенията си, че това е само началото“, каза хуманитарният координатор на ООН в Ливан Имран Риза.
В Израел също мнозина бяха уморени от насилието. „Невероятно изтощително е да бъдеш в тази ситуация. Ние наистина не знаем какво ще се случи, говори се за сухопътна офанзива или голяма операция“, каза Литал Шмелович, студент по физиотерапия.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен отново призова за прекратяване на огъня, след като опитът на САЩ за примирие се провали по-рано тази седмица. „Пътят към дипломацията може да изглежда труден в този момент, но и по наша преценка е необходим“, каза Блинкен. В Ню Йорк Нетаняху също се обърна към войната в Газа, като каза, че израелската армия ще продължи да се бие с Хамас, докато постигне "пълна победа". Дипломатите казаха, че усилията за прекратяване на войната в Газа са били от ключово значение за спирането на боевете в Ливан и връщането на региона от ръба на тотална война. Но въпреки месеците на посреднически усилия, прекратяването на огъня в Газа остава неуловимо. Атаката на Хамас от 7 октомври доведе до смъртта на 1205 души, предимно цивилни, според данни на AFP, базирани на израелски официални данни, които включват заложници, убити в плен. От 251 заложници, заловени от екстремистите, 97 все още са държани в Газа. Според израелските военни 33-ма са мъртви.
Ответната военна офанзива на Израел е убила най-малко 41 534 души в Газа, повечето от които цивилни, според данни, предоставени от здравното министерство на територията, управлявана от Хамас. ООН определи цифрите като достоверни.
Промяна на правилата
Насилието в Ливан породи опасения от по-широки сътресения в Близкия изток, като подкрепяните от Иран екстремисти в целия регион обещават да продължат борбата си срещу Израел. Нетаняху се прицели в Иран в обръщението си към Общото събрание на ООН, като каза: "Имам съобщение за тираните на Техеран. Ако вие ни ударите, ние ще ударим вас." Той добави: „Няма място в Иран, което дългата ръка на Израел да не може да достигне, и това важи за целия Близък изток“.
Анализатори казаха, че Иран ще се опита да устои на въвличането му в конфликта. Но след ударите в Бейрут посолството на Иран в Ливан заяви: „Това осъдително престъпление... представлява опасна ескалация, която променя правилата на играта“. Президентът на Иран Масуд Пезешкиан по-късно осъди ударите, определяйки ги като "явно военно престъпление". | БГНЕС