Изкуственият интелект не може да убие газовия техник

В страната има две професионални гимназии, които подготвят газови техници.

Газовият техник е една от професиите на бъдещето, защото изкуственият интелект не може да я замени. Това заяви пред БГНЕС Димитър Лъжов, главен експерт в „Онлайн комуникации и PR“ в „Овергаз Мрежи“. Той е участник на провеждащия се в София „Базар на професиите“, който има за цел да подпомогне младите хора в избора на подходяща професия. 

През последните години промишлеността и енергетиката отбелязват ръст и се нуждаят от добре подготвени кадри. Особено се търсят инженерни и технически професии.

„Виждаме една добра подготовка от университетите и средните технически училища, но в газовия сектор има специфики, които се научават в процеса на работа. Т.е. дори един добре обучен специалист има нуждата от няколко месеца или дори една-две години преди да достигне едно по-високо ниво на професионализъм в своята сфера“, поясни Лъжов.

В страната има две професионални гимназии, които подготвят газови техници. Това са Хенри Форд“ в София и професионалната гимназия „Кольо Фичето“ в Ямбол, където има профилирани паралелки газов техник.

„Трябва да се подчертае за младите хора, че това е професия на бъдещето. Защото газификацията е един процес, който има много технологични неща, които не могат да бъдат извършвани от компютри, нито от така модерния изкуствен интелект. Трябват хора с умения, които могат да свързват тръбите, да ги съединяват, да правят тръбопроводи, да правят инсталации в сградите“, заяви експертът. Според него професията на газовия техник е застрахована от изчезване. 

Спирайки се на газификацията в България той отбеляза, че тя върви по-бавно, отколкото в другите държави. „В България винаги сме в ролята на догонващите. Причината е, че държавата е майка за едни и мащеха за други. Например, електрическата енергия се дотира от държавата и се продава на крайните потребители на силно занижена цена под пазарната, а природният газ върви на пазарна цена“, заяви Лъжов.

Според него големият проблем е, че държавата няма политика за завършване на газификацията. „Изгарянето на газ гарантира чист въздух в градовете, опазване на околната среда и спестени хиляди тонове емисии въглероден диоксид и азотни окиси. Държавата трябва да приоритизира природния газ като чист източник на енергия, а не да го поставя в сянка“, категоричен е експертът.

На въпрос дали ТЕЦ-овете в Маришкия басейн могат да преминат на газ вместо въглища, Лъжов заяви, че не е запознат с техническия аспект на този въпрос. „Виждаме в Германия такива примери и стари електроцентрали се преустрояват с изменения в котлите и в цялостната технология и преминават на природен газ. Това е много разумно решение, много малка инвестиция на фона на това да започнете от нула да строите централа. В Полша тази седмица откриха най-голямата електроцентрала на природен газ, която осигурява 5% от електроенергията. Така че хората търсят решения“, обобщи Димитър Лъжов. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон