Ивайло Мирчев: Румен Радев да види програмата ни и да каже дали му импонира 

Според него служебното правителство не се е забавило с мерките за горивата.

Говорим в момента, водим си преговори. Листите ще бъдат вкарани навреме и всичко ще бъде наред. 

Това заяви пред журналисти съпредседателят на коалицията "Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ) Ивайло Мирчев, предаде репортер на БГНЕС. 

Мирчев обясни, че очаква най-добро представителство, наистина да отговорят на очакванията на хората от протестите и най-добрите кандидати да бъдат част от листите. 

"Нашата програма в последните години не се е променила", отбеляза той и препоръча на лидера на "Прогресивна България" Румен Радев да я погледне, като подчерта, че в нея ясно е казано "Силна България в силна Европа", ясен план за разрушаване на "модела Борисова-Пеевски". 

Радев, по думите му, трябва да каже в каква степен "мощната антикорупционна програма" на ПП-ДБ му импонира на него. 

Мирчев сподели, че не е виждал програмата на Радев. "Нашата работа е да стоим в центъра с много ясни тези и приоритети и оттук нататък останалите да се съобразяват с това", добави той. 

Ако Радев е съгласен с ПП-ДБ, че силна България трябва да бъде в силна Европа, Мирчев подчерта, че това "ще бъде интересен разговор". "По отношение на сигурността, по отношение на икономиката се оказва, че ако има истински партньори на България, то те са в Европейския съюз", допълни съпредседателят на коалицията. 

Попитан очаква ли честен вот, Мирчев заяви: "С този главен прокурор много трудно, но трябва да се направи всичко възможно това да се случи." 

Мирчев настоя, че е крайно време Борислав Сарафов да бъде изведен от кабинета на главния прокурор, защото се помещава в него по изключително незаконен начин. Той обвини Сарафов, че не спазва закона и напомни, че два пъти изтече 6-месечният срок, гласуват от парламента. "За съжаление, този, който го държи там в момента, е Делян Пеевски", допълни съпредседателят на ПП-ДБ. 

На въпроса на БГНЕС няма ли да се отдръпнат от ПП-ДБ избиратели, ако работят с Румен Радев, Мирчев отговори така: "Трябва да дефинирате какво означава да работим с Румен Радев, защото по отношение на Висшия съдебен съвет (ВСС) трябват 160 гласа. Ако ме питате в момента дали ние ще имаме 160 гласа, ще ви погледна в очите и ще ви кажа няма да имаме." 

И продължи: "Ако ме питате искаме ли да правим съдебна реформа, искам да кажа искам да правим, защото ни е дошло до гуша от модела Борисова-Пеевски, които използват съдебната система, влиянието си върху прокуратурата, съда, медиите и службите, за да могат да си прокарват интересите." 

На констатация от страна на БГНЕС, че заедно с тях правиха съдебна реформа, той подчерта, че ротацията се провали, защото Пеевски искаше квота от ВСС. "Ако се бяхме съгласили, наистина щяхме да сме направили, завършили съдебната реформа с тях, но това нямаше да е добре за страната", каза още съпредседателят на ПП-ДБ. 

Според него служебното правителство не се е забавило с мерките за горивата. Мирчев призова българските граждани да не се поддават на предизборното наддаване. 

На въпроса на БГНЕС какво трябва да направи служебният кабинет по отношение на "Магазин за хората", която инициатива се оказа на загуба, той бе категоричен, че трябва "да накара Пеевски да плати цялата загуба". "Пеевски, който няма нито един успешен бизнес. "Магазин за хората" няма за какво да съществува повече, той не е за хората, и ако е за хората, знаем кои са хората, той е един човек и е голям. Този човек трябва да плати сега цялата загуба и да се спре с този експеримент", каза още Мирчев. IБГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон