Филмовият фестивал в Кан приключва тази събота, като сред основните претенденти за престижната „Златна палма“ се открояват ироничен ирански филм за политически затворници и украинска драма, изобличаваща деспотизма.
След почти две седмици на бляскави червени килими и политически изказвания, френската актриса Жулиет Бинош и останалите членове на журито ще обявят победителя сред 22 филма, борещи се за едно от най-престижните отличия в света на киното.
Сред най-добре оценените заглавия са „То беше просто инцидент“ на иранския режисьор Джафар Панахи и „Двама прокурори“ на украинския режисьор Сергей Лозница — дълбока творба, посветена на темата за деспотизма.
В последния ден от прожекциите британският вестник „Гардиън“ даде петзвездна рецензия на „Млади майки“ — чувствителен портрет на тийнейджърки майки от белгийските братя Жан-Пиер и Люк Дарден, двукратни носители на „Златна палма“.
Германската драма „Звукът на падането“, разказваща историята на жени от четири поколения, както и бразилският филм „Тайният агент“, ситуиран в 70-те години на XX век, също впечатлиха критиците.
Много от посетителите на фестивала бяха очаровани от позитивната драма „Нова вълна“ на Ричард Линклейтър, посветена на легендарния френски режисьор Жан-Люк Годар.
Политика и признания
Извън конкурсната програма, Лазурният бряг кипеше от присъствието на звезди, но и от политически коментари. Американският режисьор Тод Хейнс предупреди за „варварството на американското президентство“, докато чилийско-американският актьор Педро Паскал призна, че „е страшно“ да се изказваш срещу Доналд Тръмп.
Войната в Газа също бе тема на разговор. Повече от 900 актьори и режисьори подписаха отворено писмо, в което осъждат „геноцида“ в палестинската територия. Сред подписалите са Жюлиет Бинош, Ралф Файнс (звезда от „Списъкът на Шиндлер“), американският независим режисьор Джим Джармуш и основателят на WikiLeaks Джулиан Асандж, който присъства в Кан за премиерата на документален филм, в който участва.
Някои отличия вече бяха раздадени. Първият чеченски филм, показан на фестивала, спечели наградата за най-добър документален филм. Документалната лента за живота на Асандж – „Шестмилиардният човек“ – получи специална награда на журито в петък.
В секцията Un Certain Regard (Особен поглед), чилийският режисьор Диего Сеспедес грабна голямата награда за „Тайнственият поглед на фламингото“, посветен на група транс жени, живеещи в миньорски град в пустинята през 80-те години.
Френската актриса и режисьор Хафсия Херзи спечели неофициалната награда Queer Palm за филма си „Последната“, в който се разказва за израстването на мюсюлманска тийнейджърка лесбийка в Париж.
„Исках да покажа, че няма граници нито в приятелството, нито в любовта“, каза Херзи.
По-рано през седмицата тайландският LGBTQ филм с политически подтекст „Полезният призрак“ спечели голямата награда в секцията Critics' Week.
„Нуждаем се от повече разнообразни куиър истории“, заяви режисьорът Ратчапум Бунбунчакок.
За по-ведър финал, организаторите обявиха, че кучето порода овчарка от исландската семейна драма „Останалата любов“ спечели наградата Palm Dog за най-добро кучешко изпълнение.
Режисьорът Хлинюр Палмасон е включил собственото си куче, Панда, в емоционалната история за двойка, преживяваща раздяла и отражението ѝ върху семейството. | БГНЕС, АФП