Той атакува предложените закони, които ще налагат глоби на гигантите в социалните медии за това, че не са успели да спрат разпространението на дезинформация, предаде АФП.
Австралия представи законопроект за борба с дезинформацията, който включва широки правомощия за налагане на глоби на технологични гиганти в размер до 5% от годишния им оборот за нарушаване на задълженията за онлайн безопасност.
„Фашисти“, написа Мъск в своята социална медийна платформа X, известна преди като Twitter.
Тази атака от страна на Мъск заплашва да разпали отново дългогодишния му спор с австралийското правителство.
„Илон Мъск е имал повече позиции по отношение на свободата на словото, отколкото Кама Сутра“, заяви министърът на правителствените услуги Бил Шортън.
„Когато това е в негов търговски интерес, той е защитник на свободата на словото. А когато не му харесва, той ще затвори всичко“, заяви Шортън пред австралийската телевизия Channel Nine.
По-рано тази година австралийският орган за онлайн надзор започна съдебни действия срещу компанията на Мъск, като я обвини, че не е премахнала „изключително жестоки“ видеоклипове, които показват как проповедник от Сидни е намушкан с нож.
Но тя внезапно се отказа от опита си да наложи глобална заповед за премахване на X, след като Мъск постигна правна победа в предварителното изслушване - ход, който той отбеляза като триумф на свободата на словото.
Джули Инман Грант, комисар по електронната сигурност и бивш служител на Twitter, заяви, че закупването на Twitter от Мъск съвпада с нарастването на „токсичността и омразата“ в платформата.
Мъск, самоопределящ се като „абсолютист на свободата на словото“, се скара с политици и групи за цифрови права по целия свят, включително в Европейския съюз, който до няколко месеца може да реши да предприеме действия срещу X с възможни глоби.
В Бразилия X на практика е спрян от работа, след като пренебрегна поредица от съдебни директиви. В отговор Мъск заклейми съдията като „зъл диктатор, представящ се за съдия“.
Австралия е в челните редици на глобалните усилия за регулиране на платформите за социални медии.
По-рано тази седмица министър-председателят Антъни Албанезе представи планове за забрана на достъпа на деца до социалните медии, докато не навършат 14 години. | БГНЕС