Икономиката на Гърция се възстановява, но мнозина остават в затруднено положение

Гръцкият бариста Кириакос Гианихронис чете заглавията на вестниците за новия подем на икономиката на страната му след години на рецесия, но не усеща богатството.

Жителят на Атина разполага само с около 150 евро в края на месеца, въпреки че плаща сравнително нисък наем и получава малко над минималната заплата.

Много гърци са изправени пред подобни предизвикателства - ето защо се очаква министър-председателят Кириакос Мицотакис да обяви нови помощи в програмна реч този уикенд.

„Достатъчно отговорен съм за това, което изкарвам, но... всичко върви нагоре и нагоре. А сумата, която получаваме, е приблизително една и съща всяка година“, каза Гианихронис пред АФП.

„Нещата изглеждат така, сякаш се подобряват, но не го усещаме“, посочи 27-годишният мъж.

Стандартът на живот в Гърция остава нисък въпреки значителното възстановяване на средиземноморската страна, благодарение на което икономиката расте с 2% - по-висок темп, отколкото в голяма част от Европа.

Причината за проблема е, че Гърция има да наваксва значителни изоставания след почти десетилетна икономическа криза и пандемична рецесия.

Икономиката „расте и всички правилни мерки водят до подобрение, но започвайки от много ниска база“, обясни икономистът Никос Ветас.

„Дори сега да има увеличение, това подобрение не е достатъчно, за да се навакса изоставането“, каза Ветас, който оглавява гръцката фондация за икономически и индустриални изследвания IOBE think-tank.

Цените на жилищата и храните са се повишили заради инфлацията, която едва сега тръгва надолу.

„Разходите за живот всъщност неутрализираха част от увеличението на заплатите, което имахме, и в резултат на това реалните доходи на много домакинства страдат“, каза Ветас.

Консервативното правителство на Мицотакис, което се срива в социологическите проучвания, обвинява за високите разходи за живот рязкото покачване на цените на енергията, последвало войната в Украйна.

Неговата партия „Нова демокрация“ в момента получава около 22% подкрепа - далеч от 40,56%, които спечели на изборите миналата година.

Очаква се Мицотакис да обяви нов кръг от помощи в годишната реч на министър-председателя за икономиката в Солун този уикенд.

„Животът е скъп“

Миналата година страната с население малко над 10 милиона души имаше втория най-нисък БВП на глава от населението по покупателна способност в рамките на Европейския съюз.

Евростат установи, че през 2023 г. средният годишен доход в Гърция ще бъде наполовина по-нисък от средния за Европа. Минималната заплата в Гърция е 830 евро, с около 900 евро под тази във Франция.

„И как ще живеете, ако трябва да си наемете къща с 500 евро?“, пита фризьорката от Атина Кристина Масиу.

„Животът е толкова скъп, че не можеш да заделяш пари за спешни случаи“, добави 24-годишната жена.

Миналия месец министерството на икономиката съобщи, че нетният разполагаем доход на домакинствата е нараснал през последните години, което поставя Гърция на 16-о място в Европейския съюз.

Данните потвърждават „значителния напредък, който страната ни е постигнала през последните пет години“, се казва в изявление на министерството.

Но ведомството призна, че това не е повод за празнуване или причина за „подценяване на реалните трудности, с които се сблъскват много от нашите съграждани“.

Очевидно е, че Гърция не се е превърнала в Швейцария или Швеция.

Икономистът Ветас отбеляза, че някои сектори са се справили по-добре от други.

„През последните три-четири години станахме свидетели на рязко увеличение на заплатите при професиите, които изискват някакъв опит“, каза той.

Но за заетите в сектор като хотелиерството и ресторантьорството - голям отрасъл в Гърция положението не се подобрява.

Баристът Гианихронис се опитва да запази спокойствие по отношение на икономическата ситуация, въпреки че постоянно трябва да мисли за пари.

„Не се ядосвам, защото това не би ми донесло никаква полза. Нещата са такива, каквито са. Не можем да променим много“, заяви той.

Това, което може да контролира, е как да бюджетираме собствените си разходи и да помагаме на приятелите си да управляват по-добре своите, добави мъжът. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон