Пратеникът на президента на САЩ за специални мисии Ричард Гренел отправи критики към президента на Косово Вьоса Османи, обвинявайки я, че „манипулира“ изказванията на Доналд Тръмп.
В публикация в платформата X (бившия Twitter) Гренел заяви, че Османи трябва да се „срамува“ от начина, по който използва думите на Тръмп. Той сподели и снимка, в която се цитира твърдението на косовския президент, че разполага с „достоверна информация“, че президентът на САЩ е предотвратил ескалация между Сърбия и Косово.
„Доналд Тръмп бе номиниран за Нобелова награда за мир заради усилията си в полза на мира и икономическата нормализация между Косово и Сърбия през 2019 и 2020 година, постигнати чрез подписването на Вашингтонското споразумение в Белия дом“, написа Гренел, който тогава беше специален пратеник на Тръмп за Западните Балкани.
Той добави, че Османи не е била „част от този процес“ и че е „абсурдно да се внушава, че има нещо ново“.
В отговор на обвиненията Османи обяви, че ще даде пресконференция след завръщането си от Съединените щати.
Твърденията на Османи, че Тръмп „неотдавна е предотвратил“ евентуален конфликт между Сърбия и Косово, предизвикаха критики и от страна на сръбския президент Александър Вучич, както и от външния министър Марко Джурич.
Изявленията на Тръмп от последните седмици, че е предотвратил война между Косово и Сърбия, привлякоха внимание, но и внесоха объркване, тъй като не стана ясно за кой точно период става дума.
През юни американският президент заяви в своята платформа Truth Social, че по време на първия му мандат Косово и Сърбия са били „на ръба на тежък конфликт“, който той успял да предотврати.
Впоследствие, на пресконференция в Белия дом в края на юни, Тръмп посочи, че САЩ през последните месеци са успели да спрат или предотвратят няколко потенциални конфликта, включително между Сърбия и Косово. На 9 юли той повтори, че е „спрял войната в региона“.
Президентът на Косово Вьоса Османи, от своя страна, коментира във Вашингтон тази седмица, че според нея Тръмп ясно е визирал „последните няколко седмици“, а не събития от миналото, и става дума за „много скорошни развития“. | БГНЕС