Месечната декларация за извънредно положение, издадена от генералния секретар на министерството на климата, отговарящ за гражданската защита, Василис Папагеоргиу, ще осигури финансиране и ресурси за ускоряване на почистването на пристанището в залива Пагасетика.Там по крайбрежието и в реките са се натрупали тонове мъртва риба.
Това е втората екологична катастрофа, засегнала пристанището на Волос, което се намира на 3 часа и половина път с кола северно от Атина, след като миналата година в района на Тесалия имаше катастрофални наводнения.
Тези наводнения отново напълниха близкото езеро, което беше източено през 1962 г. в опит за справяне с маларията.
"След бурите "Даниел" и "Елиас" миналата есен около 20 000 хектара от равнините в Тесалия бяха наводнени, а различни сладководни риби бяха отнесени от реките към морето", казва Димитрис Клаудатос, професор по земеделие и околна среда в Университета на Тесалия.
Оттогава насам водите на езерото са се отдръпнали драстично, принуждавайки сладководните риби да се насочат към пристанището Волос, което се влива в залива Пагасетика и Егейско море, където те не могат да оцелеят.
Само във вторник (27 август) властите са извадили 57 тона мъртва риба, изхвърлена на плажовете край Волос.
По-голямата част от хилядите мъртви риби, които заляха Пагасетика. В устието на река Ксирия са поставени специални мрежи, които да задържат голямото количество мъртва риба.
Според местната асоциация на ресторантите и баровете туристическият поток в района вече е спаднал с близо 80% от миналогодишното наводнение.
"Ситуацията с тази мъртва риба ще бъде нашата смърт. Какъв посетител ще дойде в нашия град след това", заяви Стефанос Стефану, председател на асоциацията, по-рано тази седмица.
Екологичната криза е предизвикала разследване от страна на прокуратурата. | БГНЕС