В някои райони, далеч от горещите туристически точки, хората дори избягват охладени напитки и сладолед от страх да не се простудят, пише "Катимерини".
Анализаторите твърдят, че високите летни температури, каквито се наблюдават тази седмица, променят тези нагласи, а данните го потвърждават. Това е добра новина за доставчиците на климатици. Това обаче поражда опасения за въздействието на нарастващото потребление върху крехката енергийна мрежа.
На 16 юли косовският доставчик на енергия KESCO предупреди клиентите си да ограничат потреблението на електроенергия, тъй като се налага да внася от съседите си електроенергия на стойност 1 милион евро на ден.
Месец по-рано рязкото повишаване на потреблението по време на гореща вълна вероятно е допринесло за голямо прекъсване на електрозахранването в Черна гора, Босна, Албания и по-голямата част от хърватското крайбрежие, което е нарушило дейността на предприятията и е спряло работата на светофарите.
„Напрежението, което електропреносните мрежи вече бяха получили поради продължителната гореща вълна в региона, допринесе за възникването на тази повреда“, заяви тогава ръководителят на гръцкия преносен оператор ADMIE Манос Манусакис.
В дългосрочен план някои страни ще трябва да укрепят мрежите си и да увеличат вътрешното производство на енергия от възобновяеми източници, смятат експертите. Босна, Република Северна Македония, Черна гора, Косово и Сърбия разчитат на въглища за производството на електроенергия.
Албания използва водноелектрическа енергия, но разчита на внос, когато валежите през лятото намаляват.
През последните пет години вносът на климатици в Косово се е увеличил с 400%, сочат митническите данни. Някога те са били запазена територия на банките и предприятията, а сега масово бръмчат из жилищните сгради в столицата Прищина. I БГНЕС